bumblebee اجرا نمی شود.

در این قسمت سوالات مربوط به استفاده از فدورا روی لپ‌تاپ را مطرح نمایید

Re: bumblebee اجرا نمی شود.

پستتوسط ehsan-black » جمعه 12 مهر 1392, 1:41 pm

خب با کاربر ریشه لوگین کنید تو همون Ctrl+Alt+F2 و این دستور رو بزنید:
yum update
بسته akmod nvidia که به روز بشه بالا میاد :d

من از اپتیموس استفاده نمیکنم ولی از فدورا راضیم واسه کامپیوتر من که پایداره.
البته یکم طول کشید تا بهش عادت کنم. یه سری از کارها بود که تو اوبونتو راحت تر بود یکم تا یاد گرفتم زمان برد ولی الآن راضیم
مخصوصا اینکه کرنل ۳.۱۱ داره و برنامه هاش به روزتره و SE linux و ... . میزکار Cinnamon هم نصب کردم عالیه . مثلا همین میزکار cinnamon تو اوبونتو ورژنش فک کنم الآن ۱.۶ باشه ولی اینجا ۱.۹ هست و قابلیت دانلود و نصب تم رو توش داره.

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

پستتوسط hedayat » جمعه 12 مهر 1392, 10:35 pm

s4eed نوشته است:یه سواال؟!
چرا شما فدورا رو stable ترین توزیع لینوکس واسه دسکتاپ میدونید در حالی که من یه هفته است هنوز بعد سه بار نصب کردنش و دانلود حدود یک گیگ پکیج هنوز نتونستم سیستمم رو به یه جایی برسونم. در حالی که توی اوبنتو از این خبرا نبود توی ویندوز که اصلا.من دلم رو به چی فدورا خوش کنم ؟! والا ! هنوز به تکنولوژی optimus که مال حداقل سه سال پیشه نتونسته کنار بیاد. من با امید امدم سمت فدورا ولی گویا اشتباه کردم.

۱. من که یادم نمیاد گفته باشم فدورا پایدارترین توزیعه لینوکس برای دسکتاپ باشه.
۲. فدورا توزیع ناپایداری نیست و نسبتا توزیع پایداریه.
۳. اگه توزیع خیلی پایدار برای دسکتاپ میخوای باید از توزیع‌های خیلی محافظه کارانه استفاده کنی.
۴. فدورا به هیچ عنوان درایورهای باینری مثل nvidia رو حمایت نمیکنه و خودش رو با اون‌ها سازگار نمیکنه. اصلا درایورهای باینری جزء فدورا نیستند. در نتیجه (تا وقتی که به صورت آزاد نباشند) فدورا قرار نیست با nvidia و تکنولوژی‌های این شرکت مثل optimus کنار بیاد و کلا باهاشون مخالفه.
۵. وظیفه‌ی nvidiaست که از optimus و سیستم‌عامل‌ها پشتیبانی کنه و این وظیفه‌ی فدورا نیست. البته اگه nvidia درایورهاش رو آزاد میگذاشت حتما فدورا ازش پشتیبانی میکرد.
۶. در نتیجه اگه پشتیبانی خوب از درایورهای باینری میخوای نباید سراغ فدورا بیای، چون اصلا قرار نیست ازشون پشتیبانی کنه.
۷. البته مشکل شما optimus نیست مشکل شما کامپایل نشدن درایور nvidia روی آخرین هسته بود که ربطی به فدورا نداره.
۸. بستگی داره که با امید به چی سراغ فدورا اومده باشی. اگه پشتیبانی بی دردسر از درایورهای باینری خواستی اشتباه اومدی چون این مورد کلا خارج از محدوده‌ی هدف فدوراست. مثلا اوبونتو ممکنه تا وقتی که این درایورها از یه نسخه‌ی جدید هسته یا ... پشتیبانی نکنند اون نسخه رو استفاده نکنه ولی فدورا هیچ وقت خودش رو به خاطر این درایورها محدود نمیکنه.

آواتار کاربر

پستتوسط s4eed » جمعه 12 مهر 1392, 10:49 pm

سلام ممنون از جوابتون لطف کردید
1- من نگفتم شما همچین حرفی زدید. من فیلم های آقای سعیدی رو میبینم ایشون خیلی تاکید دارند. و البته دوستان دیگه
2-یه سوال ؟ اینکه من کرنلم رو به 3.11 آپدیت میکنم و دیگه سیستم بالا نمیاد رو اسمش رو چی میشه گذاشت ؟ یعنی اینقدر این مشکل جدیه؟ یعنی اینقدر نمیشه این مشکل رو به شکل های بهتری مدیریت کرد ؟ من تمام نرم افزارهایی که مرتبط با NVidia بودند رو حذف کردم ولی بازم سیستم بالا نمیاد!
3-
4-پس چرا پروژه ای به نام Bumblebee راه افتاده و یکی از بخش های آموزشی سایت فدورا شده . آیا این مشکل برای کارت های گرافیک شرکت AMD نیس؟
5-
8-کلا واسه چی میان سمت فدورا ؟ سواله واقعا میخوام بدونم.
ممنون از جواب هاتون.

آواتار کاربر

پستتوسط s4eed » جمعه 12 مهر 1392, 10:53 pm

قصد جسارت و بحث کردن ندارم. دنبال دلیل میگردم که یه جوری این حس خوبی که به فدورا دارم رو نگهش دارم. میدونم که خیلی راحت همه این مشکلاتم رو اوبنتو حل شدنیه ولی توی اوبنتو بازم حس میکنم توی ویندوزم ولی این حس رو توی فدورا ندارم. فدورا دوست داشتنیه ولی من میترسم به هر دلیل کوچیکی سیستم نیاد بالا !

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » شنبه 13 مهر 1392, 11:12 am

۱. آخه وقتی به طور کلی میگین «شما» به نظر میاد مخاطبتون همه‌ی فدورایی‌ها هستند. اگه مخاطبتون افراد خاصی هستند بهتره خیلی عمومی بیان نکنید.
۲. این مسئله حتما مرتبط با درایور نصب شده‌ی nvidia بوده. وگرنه منم آپدیت کردم و سیستم هم اومد بالا. روی یه سیستم nvidiaیی آپدیت کردم خب اون نیومد بالا و جستجو کردم دیدم دلیلش درایور nvidiaست که روی هسته‌ی ۳.۱۱ کامپایل نمیشد و نسخه‌ی جدیدشم توی rpmfusion نبود چون یه مدت مشکل داشت ولی میشد دستی دانلود و نصب کرد. نشونش هم این که محیط متنی کامل بالا اومده و محیط گرافیکی بالا نیومده و مسلما اگه لاگ‌های Xorg رو نگاه میکردی خطای مربوط به nvidia رو میدیدی!
نرم‌افزارهایی که گفتی رو چه شکلی حذف کردی؟ احتمالا باید فایل تنظیمات Xorg برای درایور nvidia رو هم پاک کنی تا بالا بیاد (توی etc/X11/). (برای استفاده از درایورهای خود سیستم نیازی به فایل تنظیمات نیست، کافیه فایلی که برای nvidia ساخته شده رو پاک کنی). این فایل بسته به این که درایور رو چه شکلی نصب کرده باشی فرق میکنه. از rpmfusion نصب کردی یا درایوری که از سایت nvidia گرفتی؟

۴. چون شرکت nvidia گفت من فعلا قصد ندارم پشتیبانی کنم! ملت خودشون دست به کار شدند و یه کارایی کردند. در صورتی که اصولا این کاریه که nvidia باید بکنه. در مورد AMD هم مشکل مشابهی هست حالا اونو اطلاع دقیقی ندارم که بالاخره توی Catalyst ازش پشتیبانی میکنه یا نه. AMD هم وضعیتش مشابه nvidiaست. مگه این که مستندات مربوط به تکنولوژی دو کارتیش رو داده باشه بیرون که خبر ندارم.
توی ویکی فدورا اومده برای کمک به افرادی که به این مشکل دچارند. اون در حد یه مستنده که به افراد کمک کنه. نشونه‌ی پشتیبانی رسمی نیست.

۸. بقیه رو نمیدونم. ولی خودم به طور خلاصه: به روزه، تولید تکنولوژی میکنه (خیلی تکنولوژی‌ها اول توی فدورا میاد)، ابزارهای برنامه‌نویسی قوی و به روزی داره، الان بقیش یادم نیست! از یه لحاظ دیگه هم، کلا برعکس یه سری توزیع‌ها فدورا به اندازه‌ی خودش نقش تولید کننده داره نه مصرف کننده، و من ترجیح میدم از تولید کننده حمایت کنم.

آواتار کاربر

پستتوسط s4eed » شنبه 13 مهر 1392, 4:44 pm

ممنون از جوابتون به صورت دستی از nvidia دانلود ونصب کردم.

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » شنبه 13 مهر 1392, 11:41 pm

خب برای همینه که مشکلتون با حذف درایور nvidia حل نشده چون این درایور فایل تنظیمات رو پاک نمیکنه. خودتون دستی فایل etc/X11/xorg.conf/ رو پاک کنید (یا تغییر نام بدید):
mv /etc/X11/xorg.conf /etc/X11/xorg.conf.nvidia

پ.ن. توی اوبونتو هم اگه درایور رو از سایت nvidia گرفته بودید و نصب میکردید و اون هم توی اون نسخه‌ی هسته کامپایل نمیشد (البته هسته‌های اوبونتو به ندرت اینقدر جدید هستند) و حذفش میکردید همین مشکل پیش میومد.
شما اگه پشتیبانی راحت‌تری میخواید حداقل درایورهای rpmfusion رو نصب میکردید که با فدورا سازگارترند. (مخصوصا akmod-nvidia که خودش با نصب هسته‌های جدید، بسته‌ی درایور رو براشون کامپایل و نصب میکنه (البته اگه درایور کامپایل بشه!)).

آواتار کاربر

پستتوسط s4eed » یکشنبه 13 مهر 1392, 1:59 am

دفعه قبلی که اینطور شد پاکش کردم فایل کانفیگ رو درست شد ولی بازم بهش ور رفتم دوباره ریخت به هم :d الان زمانی که لوگو فدورا میاد مانیتور چند بار چشمک ! میزنه و هیچ اتفاقی نمی افته ! وقتی دستور X -configure رو میزنم میگه Number of created displays does not match the number of detected . یه همچین چیزی. الان فکر کنم بازم برای بار چهارم باید دوباره نصبش کنم :) ممنون.

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » یکشنبه 14 مهر 1392, 11:33 am

وقتی گرافیک بالا نمیاد اولین کاری که باید بکنی دیدن خطا توی فایل var/log/Xorg.0.log/ه! وقتی چشمک میزنه و نمیاد یعنی مشکل همچنان درایوره. پیام خطاش رو توی ترمینال باید ببینی.
پیشنهاد من اینه: فایل تنظیمات xorg.conf رو پاک کن (و احیانا اگه فایلی «مربوط به nvidia» داخل شاخه‌ی etc/X11/xorg.conf.d/ هست)، آخرین نسخه‌ی درایور nvidia رو بگیر و نصب کن.
یا اصلا akmod-nvidia رو از rpmfusion نصب کن به جای درایوری که سایت nvidia گذاشته.

اگه هم فدورا رو از اول نصب کردی از همون اول برو و akmod-nvidia رو از rpmfusion نصب کن فقط!

آواتار کاربر

پستتوسط s4eed » یکشنبه 14 مهر 1392, 4:28 pm

ممنون از وقتی که میذارید و جواب میدید. @};-
چند تا سوال ! یکی اینکه اول کرنل رو به 3.11 آپدیت کنم بعد akmod-nvidia رو نصب کنم ؟ یا اول نصب کنم بعد آپدیت کنم ؟ یا اصن آپدیت نکنم ؟
بعد این akmod-nvidia مشکل optimus رو هم حل میکنه که این قدر لپتاپ ما داغ نکنه و زود باتریش نپره؟ یا باید bumblebee رو هم نصب کرد بازم ؟
ممنون

قبلیبعدی

بازگشت به لپ‌تاپ

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Bing [Bot] و 1 مهمان