مقایسه سوزی و فدورا 9

سوالهای مربوط به لینوکس سوزی
معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

Re: مقایسه سوزی و فدورا 9

پستتوسط hedayat » دوشنبه 1 مهر 1387, 11:50 am

بله، منم فدورا رو ترجیح میدم. کاری که اون نکرده و مثلا اوبونتو کرده استفاده از جاوای غیر آزاد بوده. اوبونتو کاری در زمینه‌ی جاوا کرده اصلا جز بسته بندی کردن اون؟! اما ردهت بود که قبل از آزاد شدن جاوا روی eclipse کار کرد تا با جاوای آزاد کار کنه. و با توجه به این که jboss رو هم ردهت خریده مطمئن باشید توی جاوا قوی میشه. در ضمن الان هم که ردهته که داره با سان همکاری می‌کنه روی جاوای آزادش (openjdk). بنابراین هر چند از دعوا خوشم نمیاد ولی خیلی خیلی بی‌انصافیه که بگین مثلا اوبونتو روی جاوا بهتر از فدورا/ردهت کار کرده!

مدیر سایت
آواتار کاربر

پستتوسط saeedi » دوشنبه 1 مهر 1387, 3:29 pm

من باز هم می‌گم تخصص جاوایی ندارم. ولی مطمئنم حرف هدایت کاملا درسته. ۱۲۰٪ موافقم. من دیدم علیرغم اینکه ردهت از جاوای باز استفاده می‌کنه با این وجود eclipse روی فدورا کاملا محبوب جاوا‌کاران هستش. بهر حال ردهت همیشه راههای خوبی رو پیش می‌گیره. و تا حالا هم نشون داده که انصافا در زمینه‌ای از لینوکس نبوده که بخواد عقب‌تر حرکت کنه.
اینکه ابونتو آیا اگر از جاوای باز استفاده می‌کرد باز هم می‌تونست در زمینه جاوا روی لینوکس خوب باشه یا نه.
سید محسن سعیدی
-----------------------------
فدورا یعنی همه چیز

پستتوسط farsijava » دوشنبه 1 مهر 1387, 4:59 pm

saeedi نوشته است:eclipse روی فدورا کاملا محبوب جاوا‌کاران هستش.

به امید روزی که من بتونم یه برنامه روش اجرا کنم. هرچی ور میرم نمی فهمم این محیطش چه جوریه. eclipse جدید رو هم که یکبار گرفتم کار نکرد یعنی کرش می کرد حالا دوباره گرفتم ببینم چه جوریه!

مدیر سایت
آواتار کاربر

پستتوسط saeedi » دوشنبه 1 مهر 1387, 7:10 pm

eclipse را با yum نصب کنید و از آن لذت ببرید.
کد: انتخاب همه
#yum install eclipse-platform
سید محسن سعیدی
-----------------------------
فدورا یعنی همه چیز

پستتوسط کرگدن » سه شنبه 2 مهر 1387, 2:37 pm

saeedi نوشته است:من تخصص جاوایی ندارم . ولی فکر می‌کنم در آینده فدورا در جاوا نیز اول خواهد شد. به خاطر حرکتی خوبی که در پیاده‌سازی جاوای گنو سالهاست که آغاز کرده‌اند که انصافا هم کار آسونی نیست.

این پروژه openjdk مشترک بین سان و ردهت هست ( با هم کار می کنند)
در منابع اوبونتو هم هست ( و اکثر توزیع ها)

ولی هنوز همخوانی کامل نداره

به طور مثال glassfish که خودش محصول سان هست و آزاد باهاش مشکل داره

اینکه ابونتو آیا اگر از جاوای باز استفاده می‌کرد باز هم می‌تونست در زمینه جاوا روی لینوکس خوب باشه یا نه.

اوبنوتو به طور پیشفرض از openjdk استفاده می کنه ولی در منابعش sun jdk هم هست و روی اون هم چرخه تست رو انجام میده
همچنین eclipse در اوبونتو هم هست و بدون مشکل کار می کنه

بله، منم فدورا رو ترجیح میدم. کاری که اون نکرده و مثلا اوبونتو کرده استفاده از جاوای غیر آزاد بوده. اوبونتو کاری در زمینه‌ی جاوا کرده اصلا جز بسته بندی کردن اون؟! اما ردهت بود که قبل از آزاد شدن جاوا روی eclipse کار کرد تا با جاوای آزاد کار کنه. و با توجه به این که jboss رو هم ردهت خریده مطمئن باشید توی جاوا قوی میشه. در ضمن الان هم که ردهته که داره با سان همکاری می‌کنه روی جاوای آزادش (openjdk). بنابراین هر چند از دعوا خوشم نمیاد ولی خیلی خیلی بی‌انصافیه که بگین مثلا اوبونتو روی جاوا بهتر از فدورا/ردهت کار کرده!

کاملاً اشتباه می کنید
اوبونتو هم از openjdk استفاده می کنه ولی در چرخه تست و ساپورت خودش sun jdk رو هم داره و اون رو هم پشتیبانی می کنه
و اینکه فکر می کنید فقط اونو بسته بندی کرده :)
برای کار کردن eclipse روی openjdk هم نیاز نیست هیچ کاری رو eclipse صورت بگیره :) لطفاً با مطالعه حرف بزنید
بلکه باید روی openjdk کار بشه
jboss هم متاسفانه خیلی کند عمل کرده وگرنه app server خوبی هست
نزدیک یک سال پیش آپاچی و glassfish نسخه هماهنگ با java ee5 رو داده بودند ولی jboss هنوز که هنوزه نتونسته کامل پیاده سازی کنه و سرتیفیکیت بگیره ( نسخه پایدار) :?
بنده از هر دو توزیع استفاده می کنم ولی باید واقعیت هارو دید
اگر شما دووست دارید این واقعیت هارو بی انصافی بدونید آزادید

موفق و شاد باشید

پستتوسط کرگدن » سه شنبه 2 مهر 1387, 3:10 pm

نمی دونم مفهوم Certified رو می دونید یا نه؟

این تائید رو من نمی کنم بلکه شرکت سان کرده
مفهوم این عبارت رو می دونید؟ خیلی پیچیده نیست
http://www.ubuntu.com/partners/sun#certified

حالا اگر فکر میکنید توزیعی مثل فدورا- ردهت -opensuse - suse en و.... قابلیت اجرا روی UltraSPARC رو داره سخت در اشتباه هستید
Sun Software
Java Technology Stack included in Ubuntu

With Ubuntu 8.04LTS, Ubuntu Linux includes a fully Free software implementation of Sun's JDK for the Java SE 6 platform.

Java Technology Stack Component
   Ubuntu 8.04LTS

Java Developer Kit (JDK) (support)    Universe: based on OpenJDK 6
Multiverse: 6u6
NetBeans IDE (support)    Universe: 6.0.1

GlassFish (support)    Multiverse: v2u1

Java DB (support)    Multiverse: 10.3

http://www.linux-watch.com/news/NS3529702201.html
http://news.cnet.com/8301-13505_3-9911332-16.html
هرچی فکر می کنم خیلی پیچیده نیست

ببینید ارتباط سان با fedora ( ردهت ) فقط دز openjdk خلاصه میشه ولی برای اوبونتو همه محصولات
http://www.sun.com/software/linux/developer.xml

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » سه شنبه 2 مهر 1387, 4:05 pm

کرگدن نوشته است:

اوبنوتو به طور پیشفرض از openjdk استفاده می کنه ولی در منابعش sun jdk هم هست و روی اون هم چرخه تست رو انجام میده

بله هست ولی ردهت روش کارمی‌کنه با سان همون‌طور که گفتین. منم منظورم همین بود.

کرگدن نوشته است:

کاملاً اشتباه می کنید
اوبونتو هم از openjdk استفاده می کنه ولی در چرخه تست و ساپورت خودش sun jdk رو هم داره و اون رو هم پشتیبانی می کنه
برای کار کردن eclipse روی openjdk هم نیاز نیست هیچ کاری رو eclipse صورت بگیره :) لطفاً با مطالعه حرف بزنید

من عادت ندارم بدون اطلاع حرف بزنم. بله اوبونتو هم داره ولی بعد از این که ردهت کلی روش کار کرد و به ثمر رسید. در ضمن اون که من گفتم جاوای آزاد مال قبل از openjdk بود. اون موقع‌ها هنوز سان هیچ کدی رو منتشر نکرده بود و جاوای آزاد gij بود و کامپایلر gcc. در اون زمان gij خیلی عقب‌تر از خود جاوای سان بود و رسوندنش به اون هم کار ساده‌ای نبود. این بود که ردهت روی eclipse کار کرد تا با کامپایلر جاوای gcc کامپایل و توی gij اجرا بشه. در اون زمان تنها راه اجرای eclipse بقیه جاها نصب جاوای سان بود ولی نسخه‌ای که فدورا داشت توی gij هم کار می‌کرد.
بعد که سان openjdk رو منتشر کرد ردهت هم جهت‌گیریش رو عوض کرد و شروع کرد کارکردن روی openjdk. اولین نسخه‌ای هم که این جاوا رو گذاشت (به اسم icedtea) بازم فدورا بود. بعدش بود که بقیه هم icedtea و بعد از اون openjdk رو گذاشتن و توی این زمینه همیشه فدورا از همه جلو بود.

کرگدن نوشته است:jboss هم متاسفانه خیلی کند عمل کرده وگرنه app server خوبی هست
نزدیک یک سال پیش آپاچی و glassfish نسخه هماهنگ با java ee5 رو داده بودند ولی jboss هنوز که هنوزه نتونسته کامل پیاده سازی کنه و سرتیفیکیت بگیره ( نسخه پایدار) :?

موفق و شاد باشید

من در مورد jboss اطلاعی ندارم. ولی در مورد بی‌انصافی کاملا به خودم حق میدم! توی همه‌ی مواردی هم که شما گفتین توی اوبونتو به جز استفاده از این نسخه‌های جاوا به چیزی اشاره نکردین. من هم نشنیدم که تاحالا اوبونتو به هیچ کدوم از این پروژه‌ها کمکی کرده باشه. اگر هم کرده باشه مسلما به پای ردهت/فدورا نمیرسه. و البته اگه دوست دارین این واقعیت‌ها رو بی‌انصافی ندونین آزادین. در ضمن من هیچ کدوم از چیزایی که شما گفتین رو نقض نکردم. من نگفتم اوبونتو openjdk نداره یا از این چیزا!

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » سه شنبه 2 مهر 1387, 4:45 pm

کرگدن نوشته است:نمی دونم مفهوم Certified رو می دونید یا نه؟

این تائید رو من نمی کنم بلکه شرکت سان کرده
مفهوم این عبارت رو می دونید؟ خیلی پیچیده نیست
http://www.ubuntu.com/partners/sun#certified

خوشبختانه مفهومش رو می‌فهمم! اما ربط Sun Systems Certified on Ubuntu رو با جاوا متوجه نمیشم! خب اوبونتو این سخت‌افزارها رو پشتیبانی می‌کنه و تایید هم شده، چه ربطی به بحث داشت؟ این نشون نمیده که اوبونتو کمکی توی پیشرفت جاوا کرده باشه یا اصلا کلا به جاوا ربطی نداشت این قسمت صحبتتون. به نظر من هم بی‌ربطی این قسمت از صحبتتون به بحث اصلا پیچیده نیست.

اما جالب‌تر از همه این که شما اصلا رفتین بگردین ببینین که آیا سان برای ردهت هم چیزی تایید کرده (به قول خودتون Certified یا نه؟)
البته جالب‌تر تر اینه که اون لینکی که دادین تا اون جایی که من فهمیدم سان چیزی رو certify نکرده بلکه اوبونتو certify کرده!
حالا بد نیست یه نگاهی هم به این لینک‌ها بندازین و مقایسه کنین:
https://www.redhat.com/apps/isv_catalog ... or_id=1257
https://hardware.redhat.com/list.cgi?pr ... &showall=1

کرگدن نوشته است:حالا اگر فکر میکنید توزیعی مثل فدورا- ردهت -opensuse - suse en و.... قابلیت اجرا روی UltraSPARC رو داره سخت در اشتباه هستید

حداقل من که یادم نمیاد چنین فکری کرده باشم!

کرگدن نوشته است:
Sun Software

With Ubuntu 8.04LTS, Ubuntu Linux includes a fully Free software implementation of Sun's JDK for the Java SE 6 platform.

Java Technology Stack Component
   Ubuntu 8.04LTS

Java Developer Kit (JDK) (support)    Universe: based on OpenJDK 6
Multiverse: 6u6
NetBeans IDE (support)    Universe: 6.0.1

GlassFish (support)    Multiverse: v2u1

Java DB (support)    Multiverse: 10.3

این کد که نه به جمله‌ی بالاش ربط داره نه به لینک‌های زیرش! فقط همونی که من گفتم رو نشون میده: بسته‌بندی نرم‌افزارهای سان و حاصل تلاش‌های ردهت توی openjdk. که خب من قبولش داشتم از اول!!

کرگدن نوشته است:http://www.linux-watch.com/news/NS3529702201.html
http://news.cnet.com/8301-13505_3-9911332-16.html
هرچی فکر می کنم خیلی پیچیده نیست

بله به صورت کاملا واضحی این ۲تالینک به جاوا ربطی ندارن!!

کرگدن نوشته است:ببینید ارتباط سان با fedora ( ردهت ) فقط دز openjdk خلاصه میشه ولی برای اوبونتو همه محصولات
http://www.sun.com/software/linux/developer.xml

بله! اما یه فرق کوچیک داره: ارتباط اوبونتو با سان یعنی استفاده از محصولات سان (و البته openjdk که کار ردهت هم هست!) اما ارتباط فدورا/ردهت با سان یعنی همکاری توی تولید محصول. یعنی a fully Free software implementation of Sun's JDK for the Java SE 6 platform با کمک ردهت تبدیل شد به پیاده‌سازی کاملا آزاد. اما canonical فقط اضافش کرد به اوبونتو.

در ضمن دقت کنین که توی همین لینک آخر شما بالای اوبونتو در مورد ردهت نوشته. همچنین اختلاف تیترها رو هم می‌تونید مشاهده کنین:
OpenJDK6 and Red Hat related products
دومی فقط اشاره می‌کنه که جاوا توی اوبونتو اضافه شده اما اولی به عنوان یه محصول ردهت. در ضمن فدورا ۹ قبل از اوبونتو ۸.۰۴ اومد و openjdk 6 جزء چیزایی بود که برای فدورا ۹ آماده شد (توسط فدورایی‌ها!) و وقتی اماده شد اوبونتو هم استفاده کرد.

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » سه شنبه 2 مهر 1387, 5:15 pm

کاملا بی‌ربط ولی حال نداشتم فکر کنم کجا بهتره بذارمش!‌هر چند با توجه به صحبت‌هایی که شد خیلی هم جاش بدک نیست:
http://brainstorm.ubuntu.com/idea/11165/

پستتوسط کرگدن » سه شنبه 2 مهر 1387, 5:26 pm

hedayat نوشته است:
کرگدن نوشته است:

بله هست ولی ردهت روش کارمی‌کنه با سان همون‌طور که گفتین. منم منظورم همین بود.

کرگدن نوشته است:

کاملاً اشتباه می کنید

من عادت ندارم بدون اطلاع حرف بزنم. بله اوبونتو هم داره ولی بعد از این که ردهت کلی روش کار کرد و به ثمر رسید. در ضمن اون که من گفتم جاوای آزاد مال قبل از openjdk بود. اون موقع‌ها هنوز سان هیچ کدی رو منتشر نکرده بود و جاوای آزاد gij بود و کامپایلر gcc. در اون زمان gij خیلی عقب‌تر از خود جاوای سان بود و رسوندنش به اون هم کار ساده‌ای نبود. این بود که ردهت روی eclipse کار کرد تا با کامپایلر جاوای gcc کامپایل و توی gij اجرا بشه. در اون زمان تنها راه اجرای eclipse بقیه جاها نصب جاوای سان بود ولی نسخه‌ای که فدورا داشت توی gij هم کار می‌کرد.
بعد که سان openjdk رو منتشر کرد ردهت هم جهت‌گیریش رو عوض کرد و شروع کرد کارکردن روی openjdk. اولین نسخه‌ای هم که این جاوا رو گذاشت (به اسم icedtea) بازم فدورا بود. بعدش بود که بقیه هم icedtea و بعد از اون openjdk رو گذاشتن و توی این زمینه همیشه فدورا از همه جلو بود.

کرگدن نوشته است:jboss هم متاسفانه خیلی کند عمل کرده وگرنه app server خوبی هست

موفق و شاد باشید

من در مورد jboss اطلاعی ندارم. ولی در مورد بی‌انصافی کاملا به خودم حق میدم! توی همه‌ی مواردی هم که شما گفتین توی اوبونتو به جز استفاده از این نسخه‌های جاوا به چیزی اشاره نکردین. من هم نشنیدم که تاحالا اوبونتو به هیچ کدوم از این پروژه‌ها کمکی کرده باشه. اگر هم کرده باشه مسلما به پای ردهت/فدورا نمیرسه. و البته اگه دوست دارین این واقعیت‌ها رو بی‌انصافی ندونین آزادین. در ضمن من هیچ کدوم از چیزایی که شما گفتین رو نقض نکردم. من نگفتم اوبونتو openjdk نداره یا از این چیزا!

فکر کنم یکبار دیگه پست های بنده رو بخونید متوجه می شید اصلاً حرف من کار کردن روی جاوا نیست ( که محصول ایجاد بشه)
بلکه پشتیبانی و در اختیار قرار گذاشتن امکانات هست
وگرنه اگر دقت کنید خودم هم گفتم که ردهت با سان روی openjdk کار می کنه ) jboss ,..... )
بله این کاملاً معلومه که در توسعه جاوا اوبونتو نقش زیادی نداشته
ولی
برنامه نویس و استفاده کنندگان از تکنولوژی جاوا کارشون درست کردن jdk یا app server نیست
بلکه استفاده کننده از اینا هست
بحث و سخن من اینه که محیطی که اوبونتو برای برنامه نویس جاوا ( نه توسعه دهنده جاوا) فراهم کرده در هیچ توزیع دیگه ای نظیر نداره
و همچنین پشتیبانی که از محصولات سان می کنه

در مورد پست دومتون و چیزهایی که گفتید به جاوا ربط نداره
ربطشون
اون سخت افزار ها بهترین سخت افزار ها برای جاوا هست ( مدیریت ترد و......) که بیشترین پایداری و همخوانی رو دارند
و اگر به لینک هایی که خودتون دادید دقت کنید فقط از x86-64 ها پشتیبانی می کنه ونه از دلتفرمی که بنده گفتم

من هیچ جای صحبتم نگفتم ردهت پشتیبانی بدی از محصولات سان و جاوایی داره بلکه دارم می گم اوبونتو بیشتر پشتیبانی می کنه
حرفم اصلاً توسعه محصولات جاوایی نیست
دارم می گم اوبونتو بهترین محیط رو برای برنامه نویسان و طراحان نرم افزار که از تکنولوژی های سان و جاوا استفاده می کنند ایجاد کرده ( نه کسانی که خودشون این تکنولوژی ها رو ایجاد می کنند)

فکر کنم در مورد بط لینک سان هم جواب گرفته باشید
خودم گفتم هکاری سان با ردهت به توسعه openjdk محدود میشه ولی .........
برای اینکه بحث من همین امکانات هست و نه اون توسعه openjdk
امکاناتی که برای برنامه نویسان جاوا و استفاده کنندگان تکنولوژی جاوایی فراهم میشه

دوست عزیز
من نزدیک به ۲۵ تا توزیع و سیستم عامل ( سولاریس - bsd - لینوکس ) امتحان کردم و از فدورا و ردهت ۴ سال استفاده می کردم ( فقط از محصولات ردهت )
و هنوز هم از فدورا استفاده می کنم ( در کنار اوبونتو ) و یک هارد جدا براش کنار گذاشتم (به خاطر علاقه ای که بهش دارم)
همینجا هم می گم فدورا یکی از بهترین توزیع های لینوکس هست برای توسعه دهنگان نرم افزار و برای خیلی از زمینه ها
ولی این دلیل نمیشه که ما کور کورانه بگیم در همه زمینه ها
امکانات و تکنولوژی هایی که در سولاریس و bsd به کار برده شده قابل مقایسه با لینوس نیست ولی مزایایی هم که لینوکس داره در اونها نیست
این دلیل برتری یکی بر اونیکی نیست
بلکه در هر زمینه باید انتخاب درست کرد
توزیع ها هم همینطور
توزیع های خوبی مثل suse و centos , redhat ,ubuntu debuan fedora ,........ از توزیع های محبوب هستن
هر یک مزایا و معایبی دارند
اینکه ما بخوایم این مزایا رو نادیده بگیریم و بگمی در همه زمینه ها فدورا بهترین هست اشتباه بزرگیه
فدورا توزیع سرور نیست
استفاده از اون در سرور ها ( تا زمانی که centos هست ) اشتباه هست
مگر اینکه تیم قدرمتندی داشته باشید که بتونید اونو پشتیبانی کنید
اگر میبینید سایتی مثل wiki از فدورا به عنوان سرور استفاده می کنه برای اون تیم it هست که داره و در ضمن از فدورا ۹ که به روز هست استفاده نمی کنه بلکه از ۷ استفاده می کنه که به پایداری قابل قبولی رسیده

بحث بنده هم اینه که اوبونتو بهترین محیط رو برای استفاده کنندگان از تکنولوژی های جاوایی هست
اگر رو ی این موضوع مخالفتی دارید بحث کنیم

قبلیبعدی

بازگشت به سوزی

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 1 مهمان