نصب RHEL و بروز رسانی آن

سرورهایی که بر پایه ردهت، سنت‌او‌اس و فدورا هستند.

نصب RHEL و بروز رسانی آن

پستتوسط mri_6889 » شنبه 18 آذر 1391, 1:09 pm

سلام.
من تاکنون از فدورا استفاده میکرده ام. اکنون تمایل دارم برای کاربردهای سرور RHEL را امتحان کنم(برای یاد گیری).
1-آیا تفاوتی از نظر محتوای نرم افزاری بین ردهت اینترپرایز و فدورا وجود دارد؟ چون ردهت برخی نرم افزارهای خاص مثل JBoss Application Server که قبلا برای RHEL ارایه میشد، برای فدورا هم ارایه میشود؟
2- کلا از لحاظ نرم افزاری چه چیزهایی در ردهت هست که در فدورا نیست؟ آیا ردهت شامل نرم افزارها و ویژگیهای اضافی و حرفه ای که فقط توسط ردهت تولید شده و در هیچ توزیع دیگری یافت نمیشود، میباشد؟
3- با توجه به اینکه تا دو ماه ردهت بطور رایگان بروز میشود و بعدا بصورت پولی، اما نرم افزارهای فدورا و ردهت در اکثر موارد یکسان است، آیا میتوان با افزودن مخازن فدورا به ردهت، ردهت را بر اساس آنها به روز کرد؟ با مخازن CentOS چطور؟ یا با مخازن Source که ردهت منشتر میکند و CentOS استفاده میکند؟
4- آیا پس از گذر از دوره رایگان، همچان میتوان از مخازن نرم افزار جدید نصب کرد و فقط به روز رسانی ها غیر فعال میشود؟ یا اینکه نصب نرم افزارهای دیگر هم غیر فعال میشود؟
5- نهایتا اینکه در ایران با توجه هزینه اینترنت و پایداری نسبی ردهت، میتوان از بروز رسانی صرف نظر کرد و پس از انتشار نسخه جدید، صرفا سیستم عامل را Upgrade نمود؟ کاری که همین الان من در فدورا بدلیل هزینه اینترنت انجام میدهم. سرعت هم که خوب شود، هزینه مساله دیگری است.
6- از لحاظ جهانی، با توجه به اینکه اکثر استفاده کنندگان سرور ها، متخصصان it هستند، و همچنین فدورا هم داپما به روز میشود و مشکلات آن برطرف میشود و شرکتهای دارنده سرور معمولا مشکل هزینه اینترنت ندارند، پرداخت هزینه برای خرید ردهت چه معنایی دارد؟ چون کار پشتیبانی را هم خودشان با توجه به تخصص سرپرستان شبکه و نگه دارندگان سرورها میتوانند انجام دهند.

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

Re: نصب RHEL و بروز رسانی آن

پستتوسط hedayat » یکشنبه 19 آذر 1391, 4:14 pm

سلام
۱. بله. عمدتا فدورا دارای نرم‌افزارهای بیشتر و جدیدتری است. بعضا ممکنه برنامه‌هایی توی rhel باشه که بعد از انتشار با گواهی مناسب توی فدورا هم می‌آیند. jboss هست توی فدورا.
۲. کلا خیلی چیزها توی فدورا هست که توی rhel نیست چون ردهت نرم‌افزارهای محدودی رو پشتیبانی میکنه. ردهت میتونه شامل چیزهای اضافه باشه ولی فکر نکنم الان باشه. مهم‌ترین خصوصیت RHEL پشتیبانی اونه نه نرم‌افزارهاش. و کلا استفاده از RHEL توی ایران عاقلانه نیست چون ردهت پشتیبانی توی ایران نمیتونه ارائه بده و بهتره از CentOS استفاده بشه.
۳. خیر، نرم‌افزارهای ردهت و فدورا ممکنه اسما یکسان باشن ولی مال فدورا معمولا به مراتب جدیدتره. ردهت مخازن خودش رو داره مثل epel و معمولا نمیشه از مخازن فدورا براش استفاده کرد. با مخازن centos میشه.
۴. من اصلا نمیدونم rhel دوره‌ی رایگان داره یا نه. ولی مسلما نصب نرم‌افزارها دیگه غیرفعال نمیشه. کلا اگه کسی رایگان میخواد باید از CentOS یا توزیع‌های دیگه‌ای که از سورس‌های RHEL تولید میشن استفاده کنه.
۵. به‌روز رسانی امنیتی همیشه و برای همه‌ی سیستم‌عامل‌ها لازمه. اما مسلما توزیعی rhel پایداره.
۶. اصولا شرکت‌های دارنده‌ی سرور متخصص کافی ندارند چون کارشون چیز دیگست و سرور براشون یه وسیلست. بحث هزینه اینترنت هم اصلا مطرح نیست چون برای به رور رسانی ردهت هم نیاز به اینترنت هست! بحث همینه که متخصص کافی ندارند. طبیعتا اگه داشته باشند نمی‌خرند ولی برای خیلی شرکت‌ها به صرفه نیست که یه تیم متخصص استخدام کنه و حقوق بده تا موقع به وجود اومدن مشکل مشکلات رو حل کنن و پرداخت هزینه به ردهت به مراتب کم هزینه تره.
۷. شما هم از CentOS استفاده کن. استفاده از RHEL بدون پرداخت هزینه و گرفتن پشتیبانی کار اشتباهیه.

بازگشت به ردهت

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 5 مهمان