مقایسه دبین و فدورا و سنت او اس

مقایسه دبین و فدورا و سنت او اس

پستتوسط triumph » چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394, 9:13 am

مقایسه فدورا و دبین
با سلام
دوستان من خیلی سال هست دارم با لینوکس و البته دبین کار میکنم...
البته کارم رو با centos شروع کردم. نمیدونم چرا. ولی تا با ی نسخه ردهتی حرفه ای نشم حس نمیکنم که دارم لینوکس کار میکنم.
۱) میخوام بدونم دبین معادل centos و اوبونتو معادل فدوراست؟
۲) اوبونتو که کاملا متن باز نیست. آیا فدورا هم کاملا متن باز نیست؟
۳) stability درفدورا در مقایسه با دبین چه طوره؟ خوب دبین واقعا پایداره. حالا برای معادل سازی اون و البته استفاده کلاینتی دبین یا فدورا یا سنت او اس؟؟؟؟
۴) منی که با دبین دارم کار میکنم و اون رو مناسب میدونم فدورا نصب کنم بهتره یا centOS؟

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

Re: مقایسه دبین و فدورا و سنت او اس

پستتوسط hedayat » چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394, 4:24 pm

سلام :)
۱. از نظر فنی، خیر: اوبونتو از دبیان مشتق شده اما centos از rhel مشتق میشه که اون از فدورا مشتق میشه.
اما از نظر خصوصیات مختلف تا حدودی: سنت‌اواس پایدارتره و به روز رسانی محافظه کارانه تری داره و فاصله‌ی انتشارهاش بیشتره و تا مدت بسیار زیادی هم برای به روز رسانی منتشر میشه؛ ولی فدورا تقریبا ۶ ماه یک بار منتشر میشه و نرم‌افزارهاش خیلی به روز هستند (خیلی وقت‌ها از اوبونتو هم به روز تر هستند).

۲. فدورا کاملا متن‌باز/آزاد هست. اوبونتو چرا نیست؟ یعنی چه قسمت‌هایی ازش بسته هست؟ اگه اشتباه نکنم خود اوبونتو هم کاملا باز هست و فقط بیشتر با نرم‌افزارهای تجاری «دوست» هست ولی فدورا این طوری نیست.

۳. من با دبیان کار نکردم خیلی :) فدورا پایداری خوبی داره ولی به هر حال چون نرم‌افزارهای به روز استفاده میکنه احتمال وجود باگ‌های جدید هم توش بیشتر هست. اگه پایداری براتون خیلی مهم باشه فعلا فدورا گزینه‌ی مناسبی نیست. البته نسخه‌ی سرور فدورا «احتمالا» تا یکی دو سال آینده کمی انتشار متفاوت‌تری خواهد داشت و پایداری بیشتری نسبت به فدورای دسکتاپ پیدا کنه چون دارند زمان‌های انتشار متفاوت برای نسخه‌های مختلف فدورا رو بررسی می‌کنند.

۴. احتمالا سنت‌اواس مخصوصا اگه به ندرت نرم‌افزارهای unstable/experimental دبیان رو نصب و استفاده کنید.

البته مخازن پیش‌فرض/رسمی centos خیلی کوچک‌تر از دبیان هستند (چون rhel محصول تجاری هست و باید برای همه‌ی نرم‌افزارهاش پشتیبانی ارائه بده) اما با اضافه کردن مخازنی مثل مخازن EPEL این کمبود تا حدود خوبی جبران میشه. اما به پای دبیان نمی‌رسه. مخازن فدورا کامل‌تر هستند.

پستتوسط triumph » چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394, 5:16 pm

hedayat نوشته است:سلام :)
۱. از نظر فنی، خیر: اوبونتو از دبیان مشتق شده اما centos از rhel مشتق میشه که اون از فدورا مشتق میشه.
اما از نظر خصوصیات مختلف تا حدودی: سنت‌اواس پایدارتره و به روز رسانی محافظه کارانه تری داره و فاصله‌ی انتشارهاش بیشتره و تا مدت بسیار زیادی هم برای به روز رسانی منتشر میشه؛ ولی فدورا تقریبا ۶ ماه یک بار منتشر میشه و نرم‌افزارهاش خیلی به روز هستند (خیلی وقت‌ها از اوبونتو هم به روز تر هستند).

۲. فدورا کاملا متن‌باز/آزاد هست. اوبونتو چرا نیست؟ یعنی چه قسمت‌هایی ازش بسته هست؟ اگه اشتباه نکنم خود اوبونتو هم کاملا باز هست و فقط بیشتر با نرم‌افزارهای تجاری «دوست» هست ولی فدورا این طوری نیست.

۳. من با دبیان کار نکردم خیلی :) فدورا پایداری خوبی داره ولی به هر حال چون نرم‌افزارهای به روز استفاده میکنه احتمال وجود باگ‌های جدید هم توش بیشتر هست. اگه پایداری براتون خیلی مهم باشه فعلا فدورا گزینه‌ی مناسبی نیست. البته نسخه‌ی سرور فدورا «احتمالا» تا یکی دو سال آینده کمی انتشار متفاوت‌تری خواهد داشت و پایداری بیشتری نسبت به فدورای دسکتاپ پیدا کنه چون دارند زمان‌های انتشار متفاوت برای نسخه‌های مختلف فدورا رو بررسی می‌کنند.

۴. احتمالا سنت‌اواس مخصوصا اگه به ندرت نرم‌افزارهای unstable/experimental دبیان رو نصب و استفاده کنید.

البته مخازن پیش‌فرض/رسمی centos خیلی کوچک‌تر از دبیان هستند (چون rhel محصول تجاری هست و باید برای همه‌ی نرم‌افزارهاش پشتیبانی ارائه بده) اما با اضافه کردن مخازنی مثل مخازن EPEL این کمبود تا حدود خوبی جبران میشه. اما به پای دبیان نمی‌رسه. مخازن فدورا کامل‌تر هستند.

ممنون دوست عزیز...
فکر میکنم مجبور باشم روی دبین بمونم... البته خوب خیلی هم ازش نسخه stableاش راضی هستم..ولی نمیدونم چرا هی ی حسی به من میگه برو روی ردهت...
کاش ی نسخه دقیقا معادل دبین البته rpm بیسش بود...

فدورا ۲۲ هم که داره با yum خداحافظی میکنه...

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » پنج شنبه 17 اردیبهشت 1394, 12:25 pm

بله به جای yum بسته‌ی dnf اومده البته yum هنوز موجوده فقط پیش فرض فدورا ۲۲ میشه dnf به جای yum.

؟!!!! اگه قرار باشه تنها فرقش rpm بیس بودن باشه که ... چه فایده؟! تفاوت اصلی توزیع‌ها توی قالب بسته‌هاشون نیست!
به هر حال، با توجه به توضیحاتتون شاید بد نباشه یه مدت centos 7 رو تجربه کنید با فعال کردن مخازن epel و rpmfusion.

پستتوسط triumph » پنج شنبه 17 اردیبهشت 1394, 3:48 pm

hedayat نوشته است:به هر حال، با توجه به توضیحاتتون شاید بد نباشه یه مدت centos 7 رو تجربه کنید با فعال کردن مخازن epel و rpmfusion.

خوبه.. بشینم امشب دانلودش کنم ببینم رو ویرچوال چه طوره...؟
اون موقع ها که من سنت او اس کار میکردم نسخه پنج بود..هنوز ۶ نشده بود.. باید تفاوت هایی هم کرده باشه...
به هر حال ممنون دوست عزیز...

آواتار کاربر
محل اقامت: کرمانشاه

پستتوسط soa » جمعه 18 اردیبهشت 1394, 9:40 am

hedayat نوشته است:بله به جای yum بسته‌ی dnf اومده البته yum هنوز موجوده فقط پیش فرض فدورا ۲۲ میشه dnf به جای yum.

به هر حال، با توجه به توضیحاتتون شاید بد نباشه یه مدت centos 7 رو تجربه کنید با فعال کردن مخازن epel و rpmfusion.

سلام مهندس جان
اگه اینجوری باشه که واسه ما با این وضع نت داغونمون که خیلی بد می‌شه!
اون پلاگین عالی که واسه یام نوشته بودین، هنوز فرصت نکردین که برای dnf هم توسعه‌ش بدین؟بدون اون کلا لذت استفاده از dnf واسمون فکر کنم زهر بشه با این سرعت نت

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » جمعه 18 اردیبهشت 1394, 11:35 am

نه، چون برای DNF باید کلا یه روش جدید استفاده بشه و من فرصت نکردم هنوز. P:
البته همون‌طور که گفتم توی ۲۲ هم میشه yum رو نصب و استفاده کرد.

بازگشت به دبیان و اوبونتو

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Google [Bot] و 25 مهمان