پارسیدورا در آستانه‌ی انتشار

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

پارسیدورا در آستانه‌ی انتشار

پستتوسط hedayat » دوشنبه 14 تیر 1389, 7:57 pm

خب اولین نسخه‌ی پارسیدورا تقریبا برای انتشار آمادست! امیدوارم بتونیم به زودی منتشرش کنیم :) این توزیع که کاملا با فدورا سازگاره در قالب یک دی‌وی‌دی ارائه میشه. این dvd تمامی محتویات dvd فدورا رو داره به جز یه سری بسته که برای پشتیبانی از زبان‌هایی غیر از فارسی و انگلیسیه (که البته در صورت نیاز میشه از اینترنت نصب کرد این بسته ها رو). علاوه بر اون، به میزان قابل توجهی نرم‌افزار توی این dvd قرار داده شده که یه سری از قابل توجه‌ترین این نرم‌افزارها از این قرارند:
کد: انتخاب همه
مجموعه‌ای از قلم‌های فارسی
Stardict English-Persian dictionary
Multimedia Codecs and Players (e.g. VLC, MPlayer), Miro, Bunshee
Pitivi
RPMFusion Hardware Drivers
UnRAR/UnACE, p7zip
VirtualBox-OSE
TeXLive 2010 (with Persian support)
Minbar
Jalali Calendar
Compiz Fusion extra packages
Xournal
Wine
TestDisk
LXDE Desktop
Wammu/GNokii
XMonad
GNUCash
Internet applications: Aria2, Epiphany, Pidgin, Gyachi
Complete security related packages of Fedora Security Labs Spin
PDFEdit
GnoCHM
Kile, TexMaker
Dia
Eclipse, NetBeans, MonoDevelop, Qt Creator and IntelliJIDEA
OGRE
wxWidgets
Arm and Avr compilers, Avr programming packages
GtkTerm
Electronic Related packages: GEDA, ngspice, Kicad, KTechLab, xcircuit
Octave, QtOctave
RoboCup 2D/3D Soccer Simulator Packages
Games: BZFlag, BTanks, CSMash, Chromium-BSU, DosBox, FreeCIV, Glest, ManiaDrive, Neverball, VDrift, Wesnoth

نمونه‌ای از تصاویر مربوط به پارسیدورا:
parsidora-install1.png.jpeg
parsidora-install1.png.jpeg (44.47 KiB) 10631 بار مشاهده شده است

parsidora-install2.png.jpeg
parsidora-install2.png.jpeg (10.32 KiB) 10631 بار مشاهده شده است

parsidora-install3.png.jpeg
parsidora-install3.png.jpeg (13.79 KiB) 10631 بار مشاهده شده است

boot.png.jpeg
boot.png.jpeg (5.64 KiB) 10631 بار مشاهده شده است

parsidora-install4.png.jpeg
parsidora-install4.png.jpeg (18.93 KiB) 10631 بار مشاهده شده است

parsidora-install5.png.jpeg
parsidora-install5.png.jpeg (28.06 KiB) 10631 بار مشاهده شده است

restart.png.jpeg
restart.png.jpeg (6.51 KiB) 10631 بار مشاهده شده است

Re: پارسیدورا در آستانه‌ی انتشار

پستتوسط silver » دوشنبه 14 تیر 1389, 9:56 pm

به به مبارکه <:-p
آقا زودتر برسونینش حالشو ببریم @};-
Escape the "Gates" of hell, run Linux
http://lidora.blog.ir
علی رضا پژوهش

آواتار کاربر
محل اقامت: مشهد، ایران

پستتوسط fedotop » سه شنبه 15 تیر 1389, 12:15 pm

تبریک می‌گم! خیلی عالیه!

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » سه شنبه 15 تیر 1389, 1:48 pm

ممنون :)
البته ما شدیدا به کمک احتیاج داریم، مثلا برای راه‌اندازی http://parsidora.org/

(و همون‌طور که قبلا گفته شده فعلا توسعه ی این توزیع از طریق http://sourceforge.jp/projects/parsidora/ انجام میگیره که میتونید بهش سر بزنید).

آواتار کاربر
محل اقامت: مشهد، ایران

پستتوسط fedotop » سه شنبه 15 تیر 1389, 2:02 pm

بسیار عالیست.
اگه کمکی از دستم بر بیاد خوشحال می‌شم.
می‌تونم در زمینه‌ی ترجمه و نوشتن ویکی کمک کنم. همین‌طور یک مقدار به html و css و javascript هم آشنا هستم. در کل کارای نه چندان حرفه‌ای اگه دارید من تا جایی که وقت داشته باشم و بتونم دریغ نمی‌کنم!

پستتوسط silver » سه شنبه 15 تیر 1389, 2:38 pm

هدایت جان اگه کاری از دست ما هم برمیاد در خدمتیم
فقط بگو به چه کارایی نیازه که اگه در توانمون بود یا علی رو بگیم @};-
Escape the "Gates" of hell, run Linux
http://lidora.blog.ir
علی رضا پژوهش

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » سه شنبه 15 تیر 1389, 4:47 pm

آقا باور کنید این توزیع قرار نیست مال من باشه! ؛) این که چه کاری از دست هر کس برمیاد فقط توسط قدرت تخیل ماها محدود میشه. هر کسی حتما میتونه کارهایی بکنه. میتونید خودتون پیشنهاد بدین (و خیلی هم خوبه!) یا بقیه پیشنهاد بدن.
در مورد سایت parsidora.org هم الان که هیچی توش نیست. بنابراین از هر گونه فعالیت در این زمینه استقبال میشه. البته برای اجازه‌ی آپلود و این‌ها باید با آقای سعیدی هماهنگ کنید. در مورد محتوا هم فکر کنم هر پیشنهادی دارین مطرح کنید بقیه هم نظر میدن و در نهایت هر چی تعیین شد میاریم بالا! در هر صورت الان حتی ۱ صفحه هم داشته باشیم برای شروع خوبه. البته پیشنهاد یه بستر مناسب (مثلا همین mediawiki یا cmsهای دیگه) احتمالا برای شروع و پایه‌ریزی خوبه.

اما سایت فقط یکی از مواردیه که توش میشه کار کرد. کارهای زیاد دیگه‌ای میشه کرد مثلا (شما چه پیشنهادی دارین؟) الان یه لوگو داریم که آقای شفیعی طراحی کردند و من با اون لوگو هر چی کار هنری لازم بود درست کردم. اما خب همون‌طور که احتمالا تو عکس‌ها هم معلومه من اصلا این کاره نیستم. اگه کسی کارهای هنری میکنه مثلا یه تم قشنگ برای بوت میخوایم. یا الان آیکون‌های منوی اصلی یا مثلا همین آیکن صفحه‌ی لاگین آیکن پیش‌فرض گنوم هستند. روی اون‌ها هم میشه کار کرد.

علاوه بر کار هنری، توی خود توزیع هم جای کار زیاد داریم. مثلا الان فقط یه سری از بسته‌ها به dvd اضافه شدند که در صورت لزوم باید دستی نصب بشند. ولی مثلا بد نیست که به فرض درایور کارت وایرلس broadcom رو خود پارسیدورا اگه دید این کارت شبکه هست نصب کنه. کلا در مورد همه‌ی درایورهای سخت‌افزاری rpmfusion اگه بتونیم خودکار تشخیص بدیم و نصب کنیم (و مثلا تنظیمات لازم مثل تغییر گراب برای غیرفعال کردن nouveau رو هم انجام بدیم) خوبه. (البته الان برای کارت‌های nvidia میشه از mesa-dri-drivers-experimental هم استفاده کرد که به جز کارهای ۳بعدی خیلی سنگین گزینه‌ی مناسبیه و دردسر هم نداره.).

به جز این مثال میشه به کارهای دیگه هم فکر کرد. مثلا نصب تقویم شمسی (توی dvd هست) و اضافه کردن اون به پنل گنوم به صورت خودکار (البته اگه ایده‌ی خوبی باشه!). یا کارهای دیگه که به ذهنتون میرسه. خلاصه در این زمینه کلا استقبال میکنیم!
یه چیز دیگه که تو ذهنم بود مثلا تشخیص مودم و معرفی درایور لازم به کاربره (با کمک scanmodem) یا حتی اضافه کردن درایورهای مودمی که از نظر گواهی اجازه‌ی توزیعشون هست توی dvd.

اضافه‌کردن بسته‌های جدید هم خوبه. مثلا برنامه‌ی ذکر. که البته ترجیح اینه که در صورت امکان بسته‌های جدید به فدورا یا rpmfusion اضافه بشند. اما اگه به دلایلی به هیچ کدوم از این ۲ نمیشه اضافه کرد برای خودمون درستش میکنیم.

ترجمه‌ی برنامه‌ها و مستندات فدورا هم (که البته این کار در قالب خود فدورا یا خود برنامه‌ها انجام میگیره) کمکیه به صورت غیرمستقیم.

خلاصه هر کاری که فکر میکنین باعث میشه کاربرا و به خصوص کاربرهای ایرانی تجربه‌ی دلچسب‌تری با فدورا داشته باشند خوبه! و البته حتی تست کردن قسمت‌های مختلف برای کسایی که امکانش رو داشته باشند.

مدیر سایت
آواتار کاربر

پستتوسط saeedi » دوشنبه 21 تیر 1389, 12:48 pm

به کمک همه نیاز هست. البته برای سایت ترجیحا اگه کسی روی دروپال تسلط خوبی داره خبر بده. حالا انشاءالله تابستون یک جشنی می‌گیریم سر همین قضیه و سر فدورا ۱۳. بتونیم اونجا حرکت جدیدی رو شروع کنیم.
سید محسن سعیدی
-----------------------------
فدورا یعنی همه چیز

آواتار کاربر
محل اقامت: ایرانشهر

پستتوسط mostafadaneshvar » پنج شنبه 30 تیر 1389, 2:41 am

بسیار خوشحالم که یکی از رویا های ما به حقیقت نزدیک می شود. این نتیجه همکاری و هم دلی دوستان عزیر فدورایی من است. @};-
امیدورام با کمک محسن عزیز تو همین چند روز آینده وبسایت رو استارت شو بزنیم و دوستان علاقمند از همون جا بتونن همکاری خودشون رو پیگیری کنن.
حقیقتا همه ما با مسایل و مشکلات شخصی خودمان درگیر هستیم به هر جهت این حرکت منشا حرکات مفید دیگر خواهد بود
درباره برگذاری مراسمی برای فدورا و پارسیدورا دوستان ما در تهران امیدوارم بتونن قبل از ماه رمضون این کار رو انجام بدن.
من برای برگذاری این مراسم بسیار جدی هستم این اولین حرکت فدورا و پارسیدورا در ایران خواهد بود
خود من شخصا در حال هماهنگی سمینار و نمایشگاهی در زمینه آی تی هستم ولی سعی می کنم در این مراسم چنانچه در تهران باشد حضور داشته باشد
اعتقاد دارم چنین مراسمی می تواند سرآغاز تحولات بزرگی در فدورای ایران باشد.
:)

پستتوسط Sadrolla » پنج شنبه 31 تیر 1389, 11:30 am

با سلام
من هم خیلی دوست داشتم کمک کنم ولی هم راهم دوره ( بوشهر ) و هم اینکه اینترنتم اساسا ترکیده و هر دو , سه هفته یک بار یه سر میام کافی نت که از اتفاقات خبر داشته باشم . و وقتی که چنین خبرهایی می شنوم بی نهایت خرسند میشم و از صمیم قلب از شما دوستان عزیز که برای جامعه پارسی زبانان فدورا زحمت می کشید تشکر می کنم . در آستانه انتشار بودن محصول پروژه پارسیدورا ( سیستم عامل گنو / لینوکس پارسیدورا ) بهترین چیزی بوده که از زمانی که به کاربران گنو / لینوکسی پیوستم تا به حال شنیدم به امید موفقیت شما دوستان عزیز و پروژه پارسیدورا .

راستی تا یادم نرفته از توسعه دهندگان پارسیدورا تقاضا می شه که بازی Xmoto رو هم تو پروژه جا بدن :دی , اگه اون هزار و خورده ی مراحل روی نتش هم که در پارسیدورا قرار بگیره محشر میشه :دی

ببخشید که وقتتون رو گرفتم , خدا نگهدار .

بعدی

بازگشت به نظرات و پیشنهادات

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 8 مهمان