معرفی ابزارهای لینوکسی برای تسهیل کاربری و مدیریت محیط آن

آواتار کاربر

معرفی ابزارهای لینوکسی برای تسهیل کاربری و مدیریت محیط آن

پستتوسط roozbeh.gorjibaiani » یکشنبه 13 مهر 1387, 1:19 am

با سلام!

من مدتی است که کار با سیستم‌عامل لینوکس (ابتدا فدورا ۸، سپس فدورا ۹ و اکنون CentOS 5.2 x86_64 - AMD64 را به صورت جدی آغاز کرده‌ام. البته من به تناوب و تفننی از زمان Red Hat Linux 6.2 کاربر لینوکس بوده‌ام و حتی آن را به دیگران هم توصیه می‌کردم (توصیه‌ای که خود عامل به آن نبودم!!). اما در این مدت، به شدت از همه‌گیر شدن این سیستم عامل قدرتمند در سیستم‌های دسک‌تاپ ناامید شده‌ام.
چرا که در این رده از کام‍ییوترها پارامترهایی نظیر امنیت، قابلیت اطمینان و ارزان بودن (این آخری که حداقل در ایران کلاً منتفی است!) در مقایسه با مسایلی نظیر سهل‌الاستفاده بودن، محیط آشنا و سرراست داشتن، فراوانی نر‌م‌افزارهای تفننی (نظیر بازی‌های باکیفیت و پخش‌کننده‌های موسیقی با پشتیبانی گسترده از فرمت‌های معروف صوتی و تصویری بدون نیاز به سر و کله زدن با چندین و چند مخزن و دبه برای نصب افزونه‌های مورد نیاز و مصایبی از این دست) در درجه‌ی بعدی اهمیت قرار دارد. موفقیت اوبونتو در بازار لینوکس دسک‌تاپ، علی‌رغم همه‌ی کاستی‌های امنیتی و ضربه‌پذیری آن در مقایسه با سایر توزیع‌های معتبر، شاهدی بر این مدعا است.
لذا پیشنهاد می‌کنم ترتیبی اتخاذ شود که با ایجاد یک بخش ویژه، در راستای معرفی روش‌ها و ابزارهای تحت لینوکس که امکان مدیریت محیط کاربری و از آن مهم‌تر بهره‌گیری از امکانات گسترده‌ی این سیستم‌عامل به دور از پیچیدگی‌های معمول در آن و درگیر شدن کاربران تازه‌کار با جزییات مقدمات گسترش استفاده از آن در کشورمان فراهم آید.
چون به هر حال Open Source بودن یک سیستم‌عامل و بسته بودن دیگری، به تنهایی هیچ شوقی در کاربر عادی برنخواهد انگیخت چرا که پس از توضیح پرآب و تاب مزایای Open Source یا حتی Free Software نسبت به نرم‌افزارهای تجاری برای یک کاربر کم‌اطلاع ویندوز، جهت ترغیب وی به استفاده از لینوکس، احتمالاً با پرسش‌هایی از این دست از سوی او روبرو خواهید شد که: «بالاخره نگفتی تو این لینوکسه کانتر می‌شه بازی کرد یا نه؟!»

در ضمن حداکثر طول در نظر گرفته شده برای «عنوان موضوع»، بسیار ناکافی است؛ در صورت امکان افزایش داده شود.
Support Free Software (GNU) Instead of Open Source
روزبه گرجی‌بیانی