برگزاری نظرسنجی درباره زبان سیستم

آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

Re: برگزاری نظرسنجی درباره زبان سیستم

پستتوسط nano » جمعه 20 دی 1392, 7:46 pm

سلام

ehsan-black نوشته است:دیگه نمیشه انتظار بیشتری از فرهنگستان داشت... حالا من یه ایمیل میزنم به روابط عمومیشون ببینم اصلا جواب میدن.

حتما ایمیل بزنید، من پیش‌تر ایمیل زدم حتی یه ایمیل خودکار برای دریافت شدن ایمیل هم نفرستاد، پاسخ که بماند!

به نظر من اگر روی یک سایت واژه‌نامه‌ای تهیه شود و ترجمه درست و مورد قبول واژه‌ها قرار بگیرد (که توسط تمام دوستان ترجمه کننده برنامه‌ها این واژه‌نامه ایجاد شود) نیازی به تأیید فرهنگستان نداریم. مهم این است که ترجمه‌ها یک‌پارچه باشند و قواعد نگارشی در آن رعایت شود.

آواتار کاربر
محل اقامت: کرمانشاه

پستتوسط soa » جمعه 20 دی 1392, 8:02 pm

ehsan-black نوشته است:
soa نوشته است:چه ایده‌ی خوبی داره احسان جان
:d
ما کارا رو انجام بدیم و اونا تو فرهنگستان به اسم خودشون تمومش کنن و پول و تشویقی و ... اینام مال خودشون ((=

از شوخی گذشته معادل access توی لینوکس همون base هست دیگه چرا می‌گی ندیدی
منتها به صورت پیش فرض برای لیبره آفیس نصب نمی‌شه و باید جداگانه نصبش کنی.

در ضمن معمولا این طور واژه نامه‌ای که درست بشه به صورت یه فایل pot یا po ذخیره می‌کنن که توی برنامه‌هایی مثل poedit یا lokilize (دومی رو از تایپ درست اسمش مطمئن نیستم)بتونه کار کنه و مورد استفاده قرار بگیره

فونت خیلی قشنگ و تر تمیز هم می‌خوای فونت نازلی شرکت فارسی وب شریف هم انگلیسیش هم فارسی‌ش خیلی عالیه
من الان مدت‌هاست که تو گنوم و فایرفاکس تمامی تنظیمات فونتم رو روی این فونت ست کردم(البته به جز فونت ترمینالم)
فقط حیف که اون نوار بالایی و فونت حالت نمایش overview به هیچ وجه من‌الوجوهی تغییر نمی‌کنن ....
شما هم یه تست کن این فونت رو بدت نمیاد حتما

usr/share/gnome-shell/theme/gnome-shell.css/

زیر قسمت /* default text style */ مشخصات فونت اون نوار گنوم و فعالیت هاست (Overview)

دمت گرم
خیلی خوشمان آمد...
خیلی باحال بود
فونت رو الان روی فونت هما(از همون سری فونت‌های فارسی وب شریف) ست کردم سیستم شد یه چیز دیگه :-O
دیگه از این به بعد منم با فارسی میام بالا :d

آواتار کاربر

پستتوسط nano » یکشنبه 22 دی 1392, 11:27 pm

سلام
ممنون از نظرات همه دوستان @};-

خیلی دوست دارم یه نظرسنجی (رای‌گیری) توی انجمن بشه تا بدونیم چند درصد کاربران از زبان سیستم فارسی استفاده می‌کنند.
اگر مدیر انجمن موافق باشند و این کار را انجام دهند خیلی ممنون می‌شم. =((

سپاس

آواتار کاربر

پستتوسط soa » یکشنبه 22 دی 1392, 11:49 pm

فکر نکنم تو این انجمن این امکان وجود داشته باشه
ولی خوب من دو روزه با اون روشی که دوستمون برای تغییر فونت داد فارسی شدم... :d

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » دوشنبه 5 اسفند 1392, 4:08 pm

سلام!
من همون‌طور که nano جان اشاره کرد از زمان ردهت ۸ اگه اشتباه نکنم سعی میکردم با زبان فارسی کار کنم و همزمان به ترجمه هم کمک میکردم. الانم گوشیم فارسیه.

من همه‌ی پست‌ها رو نخوندم، ولی من هم امیدی به فرهنگستان ندارم! همون زمون ردهت ۸ مدیر تیم ترجمه‌ی گنوم (روزبه پورنادر) گفت منتظر بشیم لیست جدید کلمات کامپیوتری فرهنگستان بیاد بعد ترجمه گنوم رو ادامه بدیم. این نظر همونو ما کلی صبر کردیم آخرم لیست جدید نیومد بعد کلی وقت و بعد دیگه درگیر کارهای دیگه شدیم. خلاصه فرهنگستان رو ول کنید.

شاید یه کار مفید جمع آوری همه‌ی ترجمه‌های انجام شده توی یه پایگاه داده با یه فرمت قابل استفاده (مثلا po که توی بعضی نرم‌افزارها میشه استفاده کرد برای پیشنهاد ترجمه) ست. بعدش هم باید به صورت مشورتی ترجمه‌های بهتر برای کلمات (با توجه به محل استفاده) انتخاب بشه. لزوما هم یه کلمه یک ترجمه‌ی واحد در همه‌ی زمینه‌ها نداره.

به نظر شخصی من، مشکل اساسی هم در استفاده از فارسی برای کسایی که با انگلیسی کار میکنند فقط بحث عادت هست حتی اگه ترجمه بد باشه (به شرطی که ترجمه‌ها «سازگار» باشند حتی ترجمه‌ی بد هم قابل عادته!).

آواتار کاربر

پستتوسط soa » دوشنبه 5 اسفند 1392, 5:12 pm

دقیقا همین‌طوره در رابطه با عادت کردن...
البته من دووم نیاوردم و برگشتم به انگلیسی چون واقعا لیبره افیس(توی خود گنوم یا جاهای دیگه با فارسی زیاد مشکل نداشتم فقط این لیبره آفیس خیلی اذیتم کرد فارسیش) برام خیلی سخت بودن کار کردن با فارسی‌ش...
البته اگه کسی فارسی از اولش کار کنه خیلی راحتتره تا اینکه از وسطا بخواد بیاد و تغییر روش بده...

پستتوسط silver » سه شنبه 5 اسفند 1392, 1:49 am

من از همون روز تا الان دارم از فارسی استفاده می‌کنم و راضیم. soa من هم همین مشکل رو داشتم ولی زبان سیستم رو گذاشتم فارسی بمونه و زبان Firefox و Libre رو انگلیسی کردم.
Escape the "Gates" of hell, run Linux
http://lidora.blog.ir
علی رضا پژوهش

آواتار کاربر

پستتوسط soa » سه شنبه 6 اسفند 1392, 11:32 am

اینم ایده‌ی خوبیه علی آقا
الان دوباره فارسیش می‌کنم....

قبلی

بازگشت به نظرات و پیشنهادات

چه کسی آنلاین است