نصب centos 7 بر روی لپ تاپ asus k550vx (حل شد)

پرسش و پاسخ در مورد نصب و بروزرسانی توزیعهای خانواده ردهت و انواع بسته‌های نرم‌افزاری
آواتار کاربر

نصب centos 7 بر روی لپ تاپ asus k550vx (حل شد)

پستتوسط alireza hashemi » پنج شنبه 1 تیر 1396, 5:28 pm

سلام دوستان.
من می حواستم روی این لپ تاپ centos 7 رو نصب کنم که به این خطاهایی که توی این عکسها گذاشتم برخورد کردم.

مدل لپ تاپ:
https://www.digikala.com/Product/DKP-151226/%D9%84%D9%BE-%D8%AA%D8%A7%D9%BE-15-%D8%A7%D9%8A%D9%86%DA%86%D9%8A-%D8%A7%D9%8A%D8%B3%D9%88%D8%B3-%D9%85%D8%AF%D9%84-K550VX-B

عکس ها:

عکس 1:
http://uupload.ir/files/d3lu_20170622_114719.jpg

عکس 2:
http://uupload.ir/files/xk72_20170622_114756.jpg
ممنون میشم اگه کمکم کنید.
آخرین بار توسط alireza hashemi در شنبه 3 تیر 1396, 7:32 pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

Re: نصب centos 7 بر روی لپ تاپ asus k550vx

پستتوسط hedayat » جمعه 2 تیر 1396, 6:03 am

ظاهرا با گرافیک مشکل داره. یا باید متنی نصب کنید یا احتمالا برای نصب یه گزینه‌ی دیگه رو انتخاب کنید توی منوی اول. یادم نیست چی بود گزینش ولی یه گزینه دیگه داره برای گرافیک پایین‌تر.

احتمالا بعد از نصب با آپدیت کردن هسته و x بتونید مشکل رو حل کنید. یا با نصب درایور باینری گرافیک.

آواتار کاربر

پستتوسط alireza hashemi » جمعه 2 تیر 1396, 1:20 pm

ممنون از پاسختون.
توی صفحه ی اول نصب گزینه ی troubleshoot رو زدم و بعد گزینه ی basic graphic mode رو انتخاب کردم و وارد مرحله ی نصب شد.
اما قبل از این که نصب کنم، خواستم چنتا سوال از شما بپرسم.

قبل از نصب تنضیمات خاصی مرتبط با بوت uefi نیاز نیست؟

من زیاد به گرافیک انویدیا توی لینوکس نیازی ندارم. راهی برای غیر فعال کردنش به طور کلی هست؟ این کار به سیستم آسیبی نمی رسونه؟

توی کامپیوتر قبلیم همیشه ویندوز و لینوکس رو کنار هم نصب می کردم، که باعث شده بود وقتی که کل پارتیشن های هارد رو پاک می کردم یک فضای بدون پارتیشن حدودا 870 gb و یک فضای بدون پارتیشن حدودا 60 gb (که قبلا لینوکس روش نصب بود) به صورت جداگونه بهم نشون میداد، یعنی انگار که هاردم به دو قسمت تقسیم شده بود (البته در هنگام نصب ویندوز این رو می دیدم). حتی زمانی که میخواستم از اون پارتیشن 60 gb توی ویندوز استفاده کنم باید به عنوان یک پارتیشن جدا اون رو می ساختم. راهی برای حل و یا چلوگیری از این مشکل وجود داره؟

ممنون می شم اگه کمکم کنید.

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

پستتوسط hedayat » شنبه 3 تیر 1396, 4:11 pm

خواهش میکنم.
در مورد uefi فکر نمیکنم کار خاصی لازم باشه فقط خود برنامه‌ی نصب رو هم با uefi بوت می‌کنید دیگه؟

لپ‌تاپ از این‌هاست که ۲تا کارت گرافیک داره دیگه؟ بستگی داره. توی بعضی سیستم‌ها که میشه توی biosه سیستم غیرفعال کرد اون یکی کارت گرافیک رو. اما اگرم نشه فکر میکنم میشه توی خود لینوکس این کارو کرد. جزئیاتش رو بلد نیستم یه جستجو بکنید پیدا میکنید. خاموش کردنش ضرری که نداره هیچ باعث کمتر شدن مصرف باتری هم میشه. البته میتونید هم کلا کاری به کارش نداشته باشید.
الان که نصب میشه با گرافیک پایین نصب میشه. بعد از نصب حتما آپدیت کنید سیستم رو و سعی کنید توی حالت نرمال سیستم رو بالا بیارید. البته اگه ۲تا کارت گرافیکی هستید اصلا باید بشه با همون کارت اینتلش بالا بیاد.

در مورد بحث پارتیشن‌ها اگه نخواید دیگه لینوکس داشته باشید فکر میکنم بتونید اون مثلا ۶۰گیگیه رو کلا حذفش کنید و بعد پارتیشن‌بندی کنید (اصولا باید به عنوان یه پارتیشن نشونش بده نه به عنوان یه دیسک جدا).
البته نمیدونم اگه از این سیستم‌هایی باشه که یه ssd کوچک دارند شاید جدا نشون میده؟!

آواتار کاربر

پستتوسط alireza hashemi » شنبه 3 تیر 1396, 7:31 pm

بله با uefi بوت میکنم.

سیستم دوتا گرافیک داره یکی intlel و یکی nvidia .

هم سیستم قبلی و هم این سیستم فقط ی هارد hdd دارند.

به امید خدا نصب می کنم ببینم جی می شه.

ممنون از کمکتون. مشکلم حل شد.

بازگشت به نصب و بروزرسانی

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان