چرا فدورا؟

سوالات خود را که در انجمن‌های دیگر قرار نمی‌گیرد اینجا بپرسید.
آواتار کاربر
محل اقامت: کرج

چرا فدورا؟

پستتوسط emreh » پنج شنبه 9 اردیبهشت 1395, 10:40 am

سلام
راستش نمیدونم جای درستی دارم مشکلات رو میگم یا خیر؟
ولی....
نمیدونم چرا دیگه فدورا اون فدورای سابق نیست.
مثلا قبلا برای دستگاه های قدیمی خیلی عالی و سبک بود، ولی الان اصلا بهینه و کم مصرف نیست.
یا مثلا همین گنوم تویه فدورا ۲۳ اینقدر روی پردازنده بار اضافی میذاره که نمیدونم باید چیکارش کنم!!!
والله دیگه اصلا روم نمیشه به کسی معرفیش کنم که روی سیستم قدیمیش نصب کنه و باهاش کار کنه.
به نظرم اینطوری که فدورا و گنوم دارن پیش میرند آدم دیگه نمی تونه روشون اصلا حساب باز کنه.
باتشکر
THANKFUL

آواتار کاربر
محل اقامت: شوشتر

Re: چرا فدورا؟

پستتوسط sajjads24 » جمعه 9 اردیبهشت 1395, 2:17 am

سلام خوب توصیه میکنم از centos 7استفاده کنی به نظرم بهترین توزیع بعد از Rhel7 هست.
یک بار از centos 7استفاده کن شک نکن بهترینه و پایداری بهتری داره.
برای اینکه بت پرستی نباشی ، کافی
نیست که بت ها را شکسته باشی ، باید
خوی بت پرستی را ترک گفته باشی .
"نیچه"

آواتار کاربر

پستتوسط emreh » جمعه 10 اردیبهشت 1395, 9:43 am

سلام
راستش از اون هم استفاده کردم...
ولی هم مشکلات خودش رو داره که باید هر چیزی رو نصب کنی براش و هم یه سری مشکلات خودش رو داره... لااقل با این فدورا راحتتر از سنت او اس هستم...
ولی منظور من اینه که چرا این فدورا نمیاد یکم روی پایداری و سبک کار کردن سیستم عاملش کار کنه؟؟؟
مثلا ناتیلوس رو وقتی که باز می کنید و می رید تا درایو های ویندوزی رو باز کنید... یهو میبینید که نصف صفحه خالی شده... یعنی پنجره ای که درایو ها رو نشون میده به دو قسمت تقسیم میشه و نصف بالاییش خالی میشه و نمیشه کاریش کرد و حتما باید بست و دوباره باز کرد... فکر نکنم این برای این سیستم عامل خوب باشه... هرچند که مربوط به گنوم میشه نه فدورا...
یا مثلا یکم روی فونت هاشون کار نمی کنند که حداقل از نظر زیبایی شبیه به ویندوز یا مک بشه...
خودمم نمی دونم... فقط دلم برای فدورا ۱۴ قدیمی تنگ شده که هم تویه پایداری و هم تویه سبکی بی نظیر بود خدایی... مخصوصا وقتی که یه کامپایز نصب می کردیم و از لحاظ گرافیکی هم عالی میشد...
یا اگه بخوام از مشکلات گنوم براتون بگم... همین الان که دارم براتون تایپ می کنم مقدار پردازنده لپ تاپ من روی ۵ تا ۱۰ درصد می مونه و فقط هم بخاطر این سشن گنوم هستش...
حالا قرار نیست این فدورا و ردهت کاری کنند برای این سیستم عامل؟؟؟
باتشکر...
THANKFUL

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

پستتوسط hedayat » شنبه 11 اردیبهشت 1395, 3:54 pm

خلاصه: نمیدونم! ولی برای سیستم‌های قدیمی گنوم کاری نخواهد کرد. برای سیستم‌های قدیمی به نظرم از فدورای lxde یا mate یا xfce استفاده کنید.

آواتار کاربر

پستتوسط emreh » پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395, 11:07 am

سلام و خسته نباشید...
ببخشید که دیر جواب دادم...
راستش XFCE و بقیه رو هم تست کردم... ولی زیاد توفیری نداره... تهش تویه LXDE‌مقدار حافظه مصرفی پایین تر هستش... ولی وقتی که مجبور بشی چهارتا برنامه بیاری بالا اونم دوباره جبران میشه...
در مورد سیستم های قدیمی... باید بگم که من فدورا رو روی یه لپ تاپ Lenovo Y510P هم که ۱۶ گیگ رم داشت و پردازنده Core i7 و خیلی چیزهای عالی دیگه هم داشت نصب کرده بودم که بازم مثل همین لپ تاپ داغ بود... ولی چون این لپ تاپ یکم خنک کنندگی اش ضعیفتره خیلی بیشتر از اون داغ می کنه...
راستش اصلا فکر نکنم که فدورا بخواد در مورد بهینه گی سیستم هاش فکری بکنه...
راستش من فعلا بخاطر نصب اوراکل روی سیستم یکم گیر هستم... وگرنه میرفتم سراغ دبیان که بهتر هستش از لحاظ خیلی چیزها...
ولی الان دنبال یه توضیح آر پی ام بیس و منتاسب برای سیستم های قدیمی می گردم که واقعا خوب کار کنه...
ولی چیز خوب رو راه دستی گیر نمیارم... کسی چیزی سراغ نداره که برای سخت افزار پایین بهینه عمل کنه؟ و کار باهاش راحت باشه مثل فدورا؟
باتشکر...
THANKFUL

آواتار کاربر

پستتوسط sajjads24 » پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395, 1:33 pm

emreh نوشته است:سلام و خسته نباشید...
ببخشید که دیر جواب دادم...
راستش XFCE و بقیه رو هم تست کردم... ولی زیاد توفیری نداره... تهش تویه LXDE‌مقدار حافظه مصرفی پایین تر هستش... ولی وقتی که مجبور بشی چهارتا برنامه بیاری بالا اونم دوباره جبران میشه...
در مورد سیستم های قدیمی... باید بگم که من فدورا رو روی یه لپ تاپ Lenovo Y510P هم که ۱۶ گیگ رم داشت و پردازنده Core i7 و خیلی چیزهای عالی دیگه هم داشت نصب کرده بودم که بازم مثل همین لپ تاپ داغ بود... ولی چون این لپ تاپ یکم خنک کنندگی اش ضعیفتره خیلی بیشتر از اون داغ می کنه...
راستش اصلا فکر نکنم که فدورا بخواد در مورد بهینه گی سیستم هاش فکری بکنه...
راستش من فعلا بخاطر نصب اوراکل روی سیستم یکم گیر هستم... وگرنه میرفتم سراغ دبیان که بهتر هستش از لحاظ خیلی چیزها...
ولی الان دنبال یه توضیح آر پی ام بیس و منتاسب برای سیستم های قدیمی می گردم که واقعا خوب کار کنه...
ولی چیز خوب رو راه دستی گیر نمیارم... کسی چیزی سراغ نداره که برای سخت افزار پایین بهینه عمل کنه؟ و کار باهاش راحت باشه مثل فدورا؟
باتشکر...

داداش از Oracle linux استفاده میکنی یا از Oracle solaris ?
ازش راضی هستی ؟
من oracle linux رو دانلود کرد حجمش 4.2 گیگ هست و کاملا شبیه redhat هست و برنامه های rpm روش نصب میشه ایا شما هم از همین استفاده میکنی ؟
"نیچه"

آواتار کاربر

پستتوسط emreh » پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395, 3:44 pm

علیک سلام داداش
نه... من از خود فدورا ۲۳ استفاده کردم.. در واقع اوراکل رو از نسخه ۱۹ فدورا روش نصب کردم و بدون مشکل بالا میارمش...
حتی بدون اینکه کوچکترین بار اضافه ای روی سیستم بذاره بالا میاد...
برادرم هم روی سنت او اس نصب کرده و راضی هست کاملا...
باتشکر...
THANKFUL

آواتار کاربر

پستتوسط emreh » پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395, 3:48 pm

بازم سلام
در مورد نسخه سبک لینوکس برای سیستم های قدیمی هم به لوبونتورسیدم...
ولی من دنبال یه نسخه آر پی ام بیس هستش نه دبیان بیس یا اوبونتو بیس...
کسی چیزی سراغ نداره؟؟؟
https://www.linux.com/news/top-11-best-linux-distros-2015
باتشکر...
THANKFUL

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

پستتوسط hedayat » پنج شنبه 23 اردیبهشت 1395, 8:17 pm

نسخه سبک فدورا میشه همون fedora lxde. لوبونتو هم اوبونتو lxde هست.
اگه ۴تا برنامه میاری بالا کم میاره خب اون برنامه‌ها چی هستن؟ شاید اون‌ها رم زیاد میخواند.
داغ کردن که بحث جدایی هست کلا!
من نظری ندارم. میتونی سعی کنی یک سری سرویس‌ها و ... که لازم نداری رو از کار بندازی. بعد هم ببین چه برنامه‌هایی بیشتر حافظه و/یا cpu میگیرند و هر کدوم رو میشه غیر فعال کنید.
بعد من موندم شما میخواین روی یه سیستم قدیمی اوراکل نصب کنید؟! عجیبه! ولی خب به هر حال. موفق باشید!

به هر حال جز کم و زیاد کردن سرویس‌ها فکر نمیکنم کار خاصی بتونید بکنید. فدورا هم چیز خاصی توش نیست که حالا فکر کنید تفاوت اساسی‌ای خواهید دید. طبیعتا اگه توی دبیان یا اوبونتو هم همین نسخه‌ی نرم‌افزارها رو داشته باشید به نتایج خیلی متفاوتی نخواهید رسید. فقط فرق اساسیش اینه که مثلا توی فدورا به صورت پیش‌فرض فایروال هست توی اون‌ها نیست. که خب از سرویس‌هاییه که میتونید غیرفعالش کنید (systemctl disable firewalld). یا سرویس‌هایی که مربوط به lvm و غیره هستند. به هر حال بله، فدورا خیلی روی این قضیه کار خاصی نمیکنه و جزء اولویت‌ها هم نیست. مثلا ممکنه چند وقت دیگه فدورا دیگه نسخه‌ی ۳۲بیتی x86 نداشته باشه.

این که کلا هسته و برنامه‌ها به سبکی فکر کنند هم هر چند میتونه جزء برنامه‌های فدورا باشه ولی به هر حال وابسته به پروژه‌های اصلی هست. کرنل و گنوم و ... به هر حال پروژه‌های جدایی هستند. وقتی این‌ها نیازمندی‌هاشون بره بالا خب فدورا هم میره. بقیه توزیع‌ها هم میره!

آواتار کاربر

پستتوسط sajjads24 » جمعه 24 اردیبهشت 1395, 5:16 am

از توزیع جدید و بسیار زیبا و سبک untangle و یا elementaryos میتونید استفاده کنید :
https://elementary.io/
"نیچه"

بعدی

بازگشت به عمومی

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 3 مهمان