چرا فدورا؟

سوالات خود را که در انجمن‌های دیگر قرار نمی‌گیرد اینجا بپرسید.
محل اقامت: اصفهان

Re: چرا فدورا؟

پستتوسط Akbar » جمعه 24 اردیبهشت 1395, 7:28 am

من بدلیل پایداری از Centos 7.2 استفاده میکنم. اینکه شما می گویید سنگین است شخصا با چنین چیزی برخورد نکرده ام حدس میزنم یه جای کار مشکلی هست یا کلا شما حساس شده اید.
لپ تاپ من Dell 5110 با دو کارت گرافیک است. از نظر مصرف باطری و گرم شدن دستگاه در حالت ایده آل است شاید بهتر از ویندوز با تمام اون درایورهای استاندارد که داره.
Centos 7 تا سال 2024 پشتیبانی میشه و فعلا داره از گنوم 3.14.2 استفاده می کنه.
Centos سیستم عامل رایگان و بدون دردسری است با بروزرسانی های مداوم و حدودا هر یک یا دو سال یکبار یک بروز رسانی نسبتا کامل که شامل نسخه جدیدتر گنوم هم می شه داره.

در Centos یک مشکل هست و اونم دیر بالا آمدن سیستم که اگر تیم فدورا بر روی این موضوع کار کنه قطعا بعد از پایداری کامل Centos آن را استفاده میکند که میطلبد دوستانی که انگلیسی مناسبی دارند این موضوع را به تیم فدورا اعلام کنند.

آواتار کاربر
محل اقامت: کرج

پستتوسط emreh » جمعه 24 اردیبهشت 1395, 10:42 pm

سلام
من تا حدودی با حرفهاتون موافقم...
سنت او اس توزیع پایداری هستش... ولی نه هرچیزی که توش وجود داره
من سنت او اس نسخه هفت و آخرین بروزرسانی رو داشتم..
تقریبا هر بار که سیستم رو استارت می کردم... و ناتیلوس رو بالا می آوردم... ناتیلوس یکبار کرش می کرد...
این برای یه سیستم در حد سرور خیلی بد هستش... درسته که ناتیلوس به سنت او اس ربطی نداره... ولی بالاخره یکی از اجزاء مهم و اساسی اون هستش... (درضمن می دونم که سرور ها اصلا گرافیک ندارند و همه اش با ترمینال کار می کنند ... ولی ایراد همیشه ایراد هستش)
من از اونجایی میگم که فدورا دیگه اصلا سراغ سبک بودن نرفته که از فدورا ۱۴ که آخرین نسخه گنوم بود... و روی سیستم نصب بود... سیستم بسیار بسیار سبک کار می کرد و خیلی خنک... حتی اون موقع بهتر از ویندوز بود...
ولی همین که فدورا ۱۵ اومد و نسخه جدید گنوم.. دیگه مشکلات داغ کردن شروع شد...
من که الان LXDE نصب کردم... حداقل مزیتش اینه که میزان رم کمتری اشغال می کنه...
خوب همه سیستم های خوف ندارند که... من یه برنامه نویس ساده هستم.. هر بار که میام خونه و آخر هفته میام یا لپ تاپ چهارتا برنامه رو چک کنم و ایکلیپس رو بالا میارم... دیگه قربونش برم سیستم میره تویه حالت پرواز... یعنی دوتا بال براش بذارم عملا پرواز می کنه... صدای فن روی آخر... و بعضی اوقات می ترسم که سیستم بسوزه و منم بی پول... خر بیار باقالی بار کن...
بعد همون طور که قبلا گفتم حتی روی سیستم های جدید هم به همین روال هستش...
از دست فدورا دیگه دارم زله میشم... فقط بخاطر اوراکل روی این توزیع گیر کردم خدایی...و اینکه دوست دارم سیستم بروز باشه...
در کل...
امیدوارم هرکس که با بچه های فدورا رابطه داره یه تذکرهایی تویه این زمینه بهشون بده...
همیشه قرار نیست به فکر کاربرهای دسکتاب باشند... الان دنیا داره به سمت تجهیزات قابل حمل میره.. یکم روی لپ تاپ ها بیشتر مانور بدن...
باتشکر...
THANKFUL

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » شنبه 25 اردیبهشت 1395, 10:16 pm

در مورد eclipse به طور خاص می‌تونید این رو امتحان کنید ببینین فرقی میکنه یا نه:
eclipse --launcher.GTK_version 2

من نمیدونم سیستم شما چیه. ولی من یه core 2 due دارم با ۴ گیگ رم (رم خودش ۵۱۲ بوده اون موقع‌ها). بدون مشکل نیستم ولی سیستمم پرواز نمیکنه! به جز eclipse یه برنامه‌ی رم خور دیگه اگه اجرا کنم دیگه تقریبا رم ندارم. به هر حال معمولا eclipes و فایرفاکس و تاندربرد و احتمالا qt creator رو اجرا دارم.

تذکر لازم نیست. یعنی خیلی فایده نداره. و اگه فکر میکنید اون‌ها همه با دسکتاپ کار میکنند اشتباه میکنید! به هر حال کسایی که از ردهت پول می‌گیرند خب روی چیزهایی که برای اون مهم هست کار میکنند. بقیه هم روی چیزی که دلشون بخواد.
سیستم هم کلا «تذکر»ی نیست. شما توی سیستم نگاه کنید مشکل چی هست. اگه cpu داغ میکنه حتما داره ازش استفاده میکنه. یه top بگیرید ببینین مشکل از کیه و بعد یه اشکال توی https://bugzilla.redhat.com گزارش بدید.

پستتوسط Akbar » سه شنبه 28 اردیبهشت 1395, 10:15 pm

والا موارد مصرف زیاده و ما در کل بیشتر کاربران دسکتاب و لب تاپ هستیم.
این طور که پیداست تیم فدورا خیلی نکات مهم برای کاربران رومیزی مد نظرش نیست و بیشتر پیگیر پروژه ردهت می باشد.
در فدورای 17 تا اونجا که یادمه سرعت شروع به کار سیستم تا بالا آمدن کامل حدود 35 ثانیه بود که زمانی ایده آل می باشد.
با این حال ویندوز در لپ تاب از خاموش شدنی ناقص استفاده میکنه که سرعت بالا آمدن سیستم به چند ثانیه میرسه و این برای لپ تاپ ایده آل است.

با همه این حرفها من با centos 7 کار میکنم و تمام نیازهای من که بیشتر اینترنت و کارهایی از این دست است را پوشش میدهد. و واقعیت طی دو سال گذشته حتی یه برنامه هم کرش نکرده یا من یادم نمی یاد.

آواتار کاربر
محل اقامت: /etc/

پستتوسط Erix » چهارشنبه 29 اردیبهشت 1395, 11:35 am

من دقیقا مشکل سرعت پایین رو از فدورا ۱۷ روی سیستمم حس کردم لپتاپم یه سونی وایو ارزان قیمت بود با مدل svf1521byg-B با رم ۲ گیگ(مشخصاتش تو دیجیکالا هست) تا اینکه روی فدورا ۲۰ دقیقا بالا آمدنش بالای ۲ دقیقه طول می کشید در بهترین حالت بگذریم که من از دستکتاپ mate استفاده می کنم و کلی دستکاری روی کرنل دارم ولی این زمان برای یه نسخه فرش بود! همیشه حافظه swap من بالای ۸۰٪ درگیر بود!!
تا اینکه یه هارد SSD با مشخصات زیر خریدم و انداختم روی لپتاپ Corsair 128GB force GT Read:565MBps Write:530MBps
کلا همه چیز به یکباره برام عوض شد! بوت تایم یه سیستم کاملا دستکاری شده با کلی سرویس اضافه به زیر ۴ ثانیه رسید حافظه swap هیچ موقع از ۳۰٪ بالا نرفت! و به ندرت صدای فن سیستم شنیده میشد اونم زمانی که یه بروتفورسی چیزی داشتم!! من همیشه با wine برنامه navis رو اجرا دارم کلی سیستم امیولیت شده با virualbox و qemu رو سیستمه و همیشه کلی سرویس اضافه رو سیستمم هست زد به سرم و یه آپدیت دیگه رو رم سیستم انجام دادم
Corsair Vengence 8GB(4x2) 1600Ghz
الان حافظه swap سیستمم همیشه 0٪ هست گه گاهی 1٪ میشه!! بوت تایم همون ۳-۴ ثانیه و در کل زندگی خیلی شیرینه الان! کل آپدیتها هم برام ۶۰۰-۷۰۰ تومن خرج نداشت
تنها توصیه ای هم که می تونم بکنم اینه حتما سراغ هارد ssd برید و بهینه سازی برای استفاده ازش رو در تنظیمات /etc/fstab انجام بدید با انجام این تنظیمات زمان خاموش شدن لپتاپ از ۴-۵ ثانیه به کمتر از ۱ ثانیه میرسه!!!!! :d ;;)

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » پنج شنبه 30 اردیبهشت 1395, 11:51 pm

Akbar نوشته است:این طور که پیداست تیم فدورا خیلی نکات مهم برای کاربران رومیزی مد نظرش نیست و بیشتر پیگیر پروژه ردهت می باشد.

تیم فدورا ۲ تکه‌ست: کسایی که استخدام ردهت هستند برای کار روی فدورا، و بقیه که یا استخدام ردهت نیستند یا اگرم هستند اونجا برای کار روی فدورا پول نمی‌گیرند.
اون تکه اول هم ۲ زمان کاری روی فدورا دارند: زمانی که به خاطرش از ردهت پول می‌گیرند و زمان آزادشون که دلشون میخواد روی فدورا کار کنند.

طبیعتا تکه اول توی زمان‌های کاریشون کاریو توی فدورا میکنند که به خاطرش پول می‌گیرند! انتظار دیگه‌ای هم نباید داشت.

البته گذشته از همه‌ی این‌ها؛ تیم فدورا خیلی بیشتر از خیلیای دیگه روی چیزهایی کار میکنه که برای کاربرهای رومیزی مهم هست! خودتون یه بررسی کنید متوجه میشید که خیلی از تکنولوژی‌هایی که به طور خاص برای کاربر رومیزی مهم هست از تیم فدورا اومده بیرون. یه نمونش همین networkmanager.

هر چند، ۱. بحث کاربر رومیزی با کاربر سیستم قدیمی فرق میکنه و مسلما سیستم قدیمی جزء اولویت‌های فدورا نیست. ۲. سبک بودن سیستم توی سرورها هم خیلی مهم هست، مخصوصا اگه قرار باشه چندین ماشین مجازی یا container و این چیزها روی سرور درحال اجرا باشه. البته سبک بودن یه چیزی مثل محیط رومیزی اولویت کمتری سمت سرور داره.

و در آخر هم، هر چیزی که توی یه توزیع مثل فدورا می‌بینین بخش عمده‌ایش پروژه‌های مستقل هستند و کار تیم اون توزیع نیستند. در نتیجه اگه یه چیزی مثل گنوم سنگینه معنیش این نیست که تیم فدورا اولویتش سبکی نبوده، معنیش اینه که تقریبا هیچ کدوم از کسایی که توی اون پروژه فعال هستند چنین اولویتی نداشتند که شامل تیم توزیع‌های دیگه که از اون پروژه استفاده می کنند هم میشه. یا این که اون‌ها یه کارهایی برای خودشون کردند ولی به پروژه‌ی اصلی ندادند

آواتار کاربر
محل اقامت: شوشتر

پستتوسط sajjads24 » شنبه 1 خرداد 1395, 10:14 am

من یک چیز واسم جالب و عجیبه که فدورا مثل یک ازمایشگاه هست و همه تست هاش رو روی کاربراش انجام میده بعد نتیجه تست های موفق وارد ردهت میشه وبعد ردهت به فروش میرسه در همین حال سورس ردهت رایگان در اختیار برنامه نویس ها قرار میگیره و گروهی میان همون سورس ردهت رو رایگان به نام سنت او اس میدن بیرون !
و جالبتر اینکه شرکت اوراکل میاد همون سورس ردهت رو به نام اوراکل لینوکس به فروش میرسونه !
الان من موندم بین این سه توزیع تفاوت چیه ؟! :-?
و الان بین اوراکل لینوکس و ردهت چه تفاوتی هست که مثلا کاربر تصمیم بگیره ردهت رو بخره یا اوراکل لینوکس ؟!(فرض کنیم هاا!)
ایا این وسط به نظر شما یه چیزی تلف نمیشه و هدر نمیره ؟! :-?
برای اینکه بت پرستی نباشی ، کافی
نیست که بت ها را شکسته باشی ، باید
خوی بت پرستی را ترک گفته باشی .
"نیچه"

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » شنبه 1 خرداد 1395, 10:26 pm

۱. نتیجه تست‌های فدورا وارد همه‌ی توزیع‌ها میشه نه فقط ردهت. عمده‌ی چیزهایی هم که برای ردهت به درد میخوره رو اکثر کاربرهای عادی فدورا تست نمیکنند. خیلی‌ها هم که تست میکنند نتایجش رو گزارش نمیدند! به نظر من فدورا آزمایشگاه هست ولی نه آزمایشگاه ردهت، آزمایشگاه همه!
فدورا هم کلا آزاد هست در نتیجه نتایج تست‌ها به هر حال توی فدورا در دسترس هست لازم نیست کسی حتما بخواد بره سراغ سورس‌های ردهت

۲. فرق سنت‌اواس و ردهت توی پشتیبانی هست. یه شرکت بزرگ معمولا ترجیح میده نرم‌افزار رو با پشتیبانی کامل بخره تا این که خودش بخواد یه سری رو استخدام کنه که مسئولیت کل سیستم نرم‌افزاریشو به عهده بگیرن! برای همین یه جایی مثل بورس نیویورک نمیاد centos استفاده کنه میاد ردهت میخره که خیالش از پشتیبانیش راحت باشه.

۳. در مورد اوراکل لینوکس خبری ندارم. اوراکل ادعا میکنه که یه سری بهینه سازی توی اوراکل میکنه که برای پایگاه داده‌ی اوراکل مناسب‌تر میشه.

چه چیزی به نظر شما تلف میشه؟!

آواتار کاربر
محل اقامت: شوشتر

پستتوسط sajjads24 » یکشنبه 1 خرداد 1395, 2:03 am

زمان و انرژی کاری تلف میشه .
مورد 1 و 2 کاملا منطقی هست ولی در مورد 3 لازمه این نکته رو بگم که زمانی که ردهت 7.2 منتشر شد بلافاصله بعد از چند هفته سنت او اس 7.2 منتشر شد تا این جای کار همونطور که گفتید از نظر پشتیبانی با هم تفاوت دارن و هر کدام راه و مسیر خودش رو میره و انرژی و زمان هدر نمیره ولی جالبه باز بعد از گذشت چند هفته اوراکل لینوکس 7.2 منتشر شد !
من هر سه سیستم عامل رو دانلود کردم و نصب کردم و به یک تجربه رسیدم که 99 درصد اوراکل لینوکس و سنت اواس با ردهت یکی و شبیه هم هست و حتی میشه این سیستم عامل ها رو به یکدیگر هم تبدیل کرد !
این لینک رو ببینید تبدیل سنت او اس به اوراکل لینوکس :
http://linuxsysconfig.com/2015/02/centos-7-with-oracle-uek3/
و یا این لینک رو ببینید تبدیل ردهت به سنت اواس :
[url]studioidefix.com/2014/10/25/rhel-to-centos7/[/url]
من خودم هر دوتاش رو تست کردم و بدون هیچ مشکلی هم تبدیل شدن و هیچ تفاوتی هم به جز شکل لوگوی این سه سیستم عامل ندیدم !
پس به این نتیجه میرسیم که برای کاربر خانگی هر سه سیستم عامل یکی هستن و این وسط فقط شرکت اوراکل داره وقت وانرژی بیهوده صرف میکنه و با تغییر یک لوگو یک سیستم عامل میده بیرون و به خاطرش کلی نیروی کار هم تلف میشه !
این کار مثل اینه که به ماشین پیکان یک کولر اضاف میکردن و بعد با نام یک ماشین جدید و کاملا متفاوت و به نام یک شرکت جدید اونو بیرون بدن بعد بگن که این پیکان نیست هاا چون فقط کولر داره همین ! :d
حالا این سوال پیش میاد که ایا با کمی بهینه سازی دیتابیس درردهت و تغییر لوگو میشه گفت که سیستم عامل اوراکل لینوکس یک سیستم عامل متفاوت با ردهت هست ؟! :-?
به هر حال این تجربه ساده و اماتور من در این مورد بود و لازم دیدم که اینو با دوستان درمیان بزارم که ای کاش... تمام افراداین سه شرکت با هم متحد میشدن و وقت و نیروی کار و انرژی شون رو متمرکز میکردن روی یک سیستم عامل و برای پیشرفت و توسعه ی اون تلاش کنن !حداقل در مورد ردهت و اوراکل لینوکس این مورد بهتره.
برای اینکه بت پرستی نباشی ، کافی
نیست که بت ها را شکسته باشی ، باید
خوی بت پرستی را ترک گفته باشی .
"نیچه"

پستتوسط Akbar » یکشنبه 2 خرداد 1395, 3:23 pm

دوستان این را هم من اضافه کنم که فدورا یک سیستم خوبی است و خصوصا برای کاربر خانگی تمام مخازن لازم و مورد نیاز را دارد که تقریبا هر نرم افزاری را میشه در اون پیدا کرد.
منتها با توجه به پایداری من شخصا CentOS را ترجیح میدهم. از معایب این سیستم محدودتر بودن مخازن نسبت به فدورا می باشد که تا حدود زیادی جایگزینهایی برای اون وجود داره.
به عنوان یک کاربر خانگی خیلی دنبال موارد خاص نرید چون وقتتون تلف میشه.
همین.
یکی از دوستان در خصوص مخازن مورد نیاز Centos سوال کرده بود که می تونید از آدرس زیر استفاده کنید:
https://wiki.centos.org/PatrickDGarvey/ ... positories

قبلیبعدی

بازگشت به عمومی

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 11 مهمان