چرا فدورا؟

سوالات خود را که در انجمن‌های دیگر قرار نمی‌گیرد اینجا بپرسید.
معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

Re: چرا فدورا؟

پستتوسط hedayat » یکشنبه 2 خرداد 1395, 8:52 pm

sajjads24 نوشته است:زمان و انرژی کاری تلف میشه .
...
من خودم هر دوتاش رو تست کردم و بدون هیچ مشکلی هم تبدیل شدن و هیچ تفاوتی هم به جز شکل لوگوی این سه سیستم عامل ندیدم !
پس به این نتیجه میرسیم که برای کاربر خانگی هر سه سیستم عامل یکی هستن و این وسط فقط شرکت اوراکل داره وقت وانرژی بیهوده صرف میکنه و با تغییر یک لوگو یک سیستم عامل میده بیرون و به خاطرش کلی نیروی کار هم تلف میشه !
این کار مثل اینه که به ماشین پیکان یک کولر اضاف میکردن و بعد با نام یک ماشین جدید و کاملا متفاوت و به نام یک شرکت جدید اونو بیرون بدن بعد بگن که این پیکان نیست هاا چون فقط کولر داره همین ! :d
حالا این سوال پیش میاد که ایا با کمی بهینه سازی دیتابیس درردهت و تغییر لوگو میشه گفت که سیستم عامل اوراکل لینوکس یک سیستم عامل متفاوت با ردهت هست ؟! :-?
... ای کاش... تمام افراداین سه شرکت با هم متحد میشدن و وقت و نیروی کار و انرژی شون رو متمرکز میکردن روی یک سیستم عامل و برای پیشرفت و توسعه ی اون تلاش کنن !

۱. این که شما تغییری ندیدید معنیش این نیست که تغییری ندارند
۲. شما خودتون میگین که خیلی فرقی ندارند. خب اگه اوراکل میومد و همون ردهت رو خودش تولید میکرد میشد گفت که داره وقت و کار تلف میکنه؛ ولی همون‌طور که خودتونم میگید میاد سورس ردهت رو برمیداره و یه سری تغییرات توش میده و منتشر میکنه. در نتیجه اینجا خیلی وقتی تلف نمیشه. در مورد همون مثال پیکان هم نمیشه گفت حالا چون یه کولر روش گذاشتند و به اسم دیگه دادند بیرون وقت و کار تلف کردند! به هر حال این که اسمش رو عوض کنند یا نه تآثیری توی وقتی که صرف کولر گذاشتن میشه نداره.
۳. بحث این که اینها واقعا ۳تا سیستم عامل هستند یا یکی کلا با بحث این که اینجا چیزی تلف میشه یا نه متفاوت هست.
۴. centos شرکت نیست. یه سری آدم هستند دور هم جمع میشند تا یه نسخه از ردهت رو به صورت رایگان از روی سورس‌های ردهت تولید کنند. و کل کاری که میکنند همین هست و البته حذف نشان تجاری ردهت که مجبور هستند. خود ردهت هم چند وقتیه که اسپانسر centos هست!
۵. اوراکل یه سری تغییرات میده که برای بحث دیتابیس مفید هست ولی لزوما برای بحث‌های دیگه مفید نیست. به هر حال اوراکل هم مجبوره سورس‌های تغییراتش رو حداقل به کسایی که اوراکل رو میخرند بده و اونها هم میتونن سورس‌ها رو منتشر کنند. اما ممکنه این تغییرات برای سیستم‌های عمومی مناسب نباشند و در نتیجه توزیعی مثل ردهت ازشون استفاده نکنه. در ضمن عمده‌ی تغییرات هم توی تنظیم سیستم هست نه این که کد خاصی توش باشه.
۷. کاربر خانگی یه گزینه داره اونم centos. مگر این که حس کنه واقعا پشتیبانی لازم داره که باید بره سراغ ردهت. یا این که استفاده‌ی خاص از دیتابیس اوراکل + پشتیبانی شرکت اوراکل که در نتیجه باید اوراکل لینوکس رو بخره.
تبدیل centos به rhel مسخرست! چون هیچ چیزی به دست نمیاد و تازه آپدیت سیستم هم از دست میره. و مسلما ردهت هم بهش پشتیبانی نخواهد داد. تبدیل برعکسش هم که مسخره تر هست چون کسی که rhel خریده حتما پشتیبانی میخواسته که با تبدیل به centos ممکنه اون رو از دست بده! و در بهترین حالت تازه هیچ چیزی هم به دست نمیاره. تبدیل از اوراکل لینوکس به اون۲تا هم به همین دلایل مسخرست.
صرفا تبدیل centos به اوراکل ممکنه برای کاربردهای خاص پایگاه داده‌ای مفید باشه اونم به شرط این که بدونید واقعا مفید خواهد بود و نیازی به پشتیبانی اوراکل پیدا نکنید برای تنظیم سیستم!

۸. ردهت سیستم عاملش رو توسعه میده. تمام سورس‌ها منتشر میشند و به پروژه‌های اصلی هم اضافه میشند. از سورس‌های موجود هم استفاده میشه. در نتیجه اینجا وقت خاصی تلف نمیشه. سنت‌اواس کل کاری که میکنه کامپایل مجدد سورس‌های منتشر شده توسط ردهت برای rhel هست که این هم به جز وقتی که صرف آماده‌سازی زیرساخت این کار شده وقت انسانی چندانی نمیگیره و یه مقداری وقت برای کامپایل مجدد سورس‌ها گرفته میشه که میشه گفت تلف میشه ولی اونقدرها نیست. درضمن ردهت فقط برای معماری‌های خاصی توزیعش رو کامپایل میکنه ولی centos برای معماری‌های دیگه‌ای هم کامپایل میکنه که این وقت در واقع تلف نمیشه. اوراکل هم باز همون سورس‌های ردهت رو برمیداره و با یه سری تغییرات دوباره کامپایل میکنه. که البته برای بسته‌هایی که تغییر کردن به هر حال باید کامپایل مجدد انجام بگیره معمولا. اینجا هم وقت چندانی تلف نمیشه.

آواتار کاربر
محل اقامت: کرج

پستتوسط emreh » یکشنبه 2 خرداد 1395, 11:04 pm

سلام
جناب هدایت منم با حرفهای شما در مورد فدورا و اولویت هاشون موافقم...
ولی دلیل نمیشه که حداقل روی فونت هاشون کار نکنند...
مثلا خدایی... برید ببینید اندازه فونت ها تویه فدورا رو با ویندوز مقایسه کنید.... یا مثلا اندازه بعضی چیزها...
من گیرم سر بعضی از اندازه ها و سایز ها هستش که چرا فدورا نمیاد اینها رو بهینه کنه...
یا سر بهینه تر مصرف کردن حافظه رم...
اینها فکر نکنم به سخت افزارهای قدیمی و جدید ربطی داشته باشه...
مشکل من با فدورا سر این چیزهاست... وگرنه خودم طرفدار پر و پا قرص فدورا هستم...
باتشکر....
THANKFUL

آواتار کاربر
محل اقامت: شوشتر

پستتوسط sajjads24 » دوشنبه 3 خرداد 1395, 8:27 am

hedayat نوشته است:
sajjads24 نوشته است:زمان و انرژی کاری تلف میشه .
...
من خودم هر دوتاش رو تست کردم و بدون هیچ مشکلی هم تبدیل شدن و هیچ تفاوتی هم به جز شکل لوگوی این سه سیستم عامل ندیدم !
پس به این نتیجه میرسیم که برای کاربر خانگی هر سه سیستم عامل یکی هستن و این وسط فقط شرکت اوراکل داره وقت وانرژی بیهوده صرف میکنه و با تغییر یک لوگو یک سیستم عامل میده بیرون و به خاطرش کلی نیروی کار هم تلف میشه !
این کار مثل اینه که به ماشین پیکان یک کولر اضاف میکردن و بعد با نام یک ماشین جدید و کاملا متفاوت و به نام یک شرکت جدید اونو بیرون بدن بعد بگن که این پیکان نیست هاا چون فقط کولر داره همین ! :d
حالا این سوال پیش میاد که ایا با کمی بهینه سازی دیتابیس درردهت و تغییر لوگو میشه گفت که سیستم عامل اوراکل لینوکس یک سیستم عامل متفاوت با ردهت هست ؟! :-?
... ای کاش... تمام افراداین سه شرکت با هم متحد میشدن و وقت و نیروی کار و انرژی شون رو متمرکز میکردن روی یک سیستم عامل و برای پیشرفت و توسعه ی اون تلاش کنن !

۱. این که شما تغییری ندیدید معنیش این نیست که تغییری ندارند
۲. شما خودتون میگین که خیلی فرقی ندارند. خب اگه اوراکل میومد و همون ردهت رو خودش تولید میکرد میشد گفت که داره وقت و کار تلف میکنه؛ ولی همون‌طور که خودتونم میگید میاد سورس ردهت رو برمیداره و یه سری تغییرات توش میده و منتشر میکنه. در نتیجه اینجا خیلی وقتی تلف نمیشه. در مورد همون مثال پیکان هم نمیشه گفت حالا چون یه کولر روش گذاشتند و به اسم دیگه دادند بیرون وقت و کار تلف کردند! به هر حال این که اسمش رو عوض کنند یا نه تآثیری توی وقتی که صرف کولر گذاشتن میشه نداره.
۳. بحث این که اینها واقعا ۳تا سیستم عامل هستند یا یکی کلا با بحث این که اینجا چیزی تلف میشه یا نه متفاوت هست.
۴. centos شرکت نیست. یه سری آدم هستند دور هم جمع میشند تا یه نسخه از ردهت رو به صورت رایگان از روی سورس‌های ردهت تولید کنند. و کل کاری که میکنند همین هست و البته حذف نشان تجاری ردهت که مجبور هستند. خود ردهت هم چند وقتیه که اسپانسر centos هست!
۵. اوراکل یه سری تغییرات میده که برای بحث دیتابیس مفید هست ولی لزوما برای بحث‌های دیگه مفید نیست. به هر حال اوراکل هم مجبوره سورس‌های تغییراتش رو حداقل به کسایی که اوراکل رو میخرند بده و اونها هم میتونن سورس‌ها رو منتشر کنند. اما ممکنه این تغییرات برای سیستم‌های عمومی مناسب نباشند و در نتیجه توزیعی مثل ردهت ازشون استفاده نکنه. در ضمن عمده‌ی تغییرات هم توی تنظیم سیستم هست نه این که کد خاصی توش باشه.
۷. کاربر خانگی یه گزینه داره اونم centos. مگر این که حس کنه واقعا پشتیبانی لازم داره که باید بره سراغ ردهت. یا این که استفاده‌ی خاص از دیتابیس اوراکل + پشتیبانی شرکت اوراکل که در نتیجه باید اوراکل لینوکس رو بخره.
تبدیل centos به rhel مسخرست! چون هیچ چیزی به دست نمیاد و تازه آپدیت سیستم هم از دست میره. و مسلما ردهت هم بهش پشتیبانی نخواهد داد. تبدیل برعکسش هم که مسخره تر هست چون کسی که rhel خریده حتما پشتیبانی میخواسته که با تبدیل به centos ممکنه اون رو از دست بده! و در بهترین حالت تازه هیچ چیزی هم به دست نمیاره. تبدیل از اوراکل لینوکس به اون۲تا هم به همین دلایل مسخرست.
صرفا تبدیل centos به اوراکل ممکنه برای کاربردهای خاص پایگاه داده‌ای مفید باشه اونم به شرط این که بدونید واقعا مفید خواهد بود و نیازی به پشتیبانی اوراکل پیدا نکنید برای تنظیم سیستم!

۸. ردهت سیستم عاملش رو توسعه میده. تمام سورس‌ها منتشر میشند و به پروژه‌های اصلی هم اضافه میشند. از سورس‌های موجود هم استفاده میشه. در نتیجه اینجا وقت خاصی تلف نمیشه. سنت‌اواس کل کاری که میکنه کامپایل مجدد سورس‌های منتشر شده توسط ردهت برای rhel هست که این هم به جز وقتی که صرف آماده‌سازی زیرساخت این کار شده وقت انسانی چندانی نمیگیره و یه مقداری وقت برای کامپایل مجدد سورس‌ها گرفته میشه که میشه گفت تلف میشه ولی اونقدرها نیست. درضمن ردهت فقط برای معماری‌های خاصی توزیعش رو کامپایل میکنه ولی centos برای معماری‌های دیگه‌ای هم کامپایل میکنه که این وقت در واقع تلف نمیشه. اوراکل هم باز همون سورس‌های ردهت رو برمیداره و با یه سری تغییرات دوباره کامپایل میکنه. که البته برای بسته‌هایی که تغییر کردن به هر حال باید کامپایل مجدد انجام بگیره معمولا. اینجا هم وقت چندانی تلف نمیشه.

ببخشید من مورد 4 و 5 و 7 رو اطلاع نداشتم ولی در مورد 8 یک سوال پیش میاد که ایا ته رفع مشکلات همون ردهت میشه درسته ؟
منظورم اینه که باگها و مشکلاتی که در سنت اواس و اوراکل لینوکس وجود داره قطعا در ردهت هم ممکنه باشه با این تفاوت که در ردهت واسطی میان کاربر و ردهت نیست ولی در سنت اواس و اوراکل لینوکس کاربر مشکلات و باگ هایی که در این دو سیستم عامل میبینه باید به سنت اواس و اوراکل لینوکس اطلاع بده بعد این دوتا باگ رو به شرکت ردهت اطلاع بدن و بعد ردهت اونو حل کنه و در نسخه ها و اپدیت های بعدی خودش که به همراه سورس میده بیرون مشکلات رو رفع کنه درسته ؟
یک مورد دیگه هم شک دارم و میخواستم بدونم که ایا باگزیلا بین این سه سیستم عامل مشترک هست و یا فقط مال ردهت هست و تمام باگ ها رو به ردهت ریپورت میکنه ؟
برای اینکه بت پرستی نباشی ، کافی
نیست که بت ها را شکسته باشی ، باید
خوی بت پرستی را ترک گفته باشی .
"نیچه"

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » دوشنبه 3 خرداد 1395, 11:45 am

emreh نوشته است:ولی دلیل نمیشه که حداقل روی فونت هاشون کار نکنند...
مثلا خدایی... برید ببینید اندازه فونت ها تویه فدورا رو با ویندوز مقایسه کنید.... یا مثلا اندازه بعضی چیزها...
...
یا سر بهینه تر مصرف کردن حافظه رم...

راستش در مورد سایز فونت‌ها حداقل توی سیستم‌هایی که من باهاش کار میکنم من مشکلی ندارم. منظورتون رو هم متوجه نشدم. مگه سایز فونت‌ها توی ویندوز چطوری هست؟! به هر حال بد نیست یه باگ با توضیحات کافی گزارش بدید. شاید مشکل روی این مانیتورهای جدید 4k هست یا ... ؟!
منم نگفتم فدورا نباید این کارها رو بکنه. ولی خب گفتم اینها که میگین خیلی ربطی به فدورا به طور خاص نداره. گنوم رو مثلا این همه دارند استفاده میکنند خب همین سوال شما رو از بقیه توزیع‌ها هم میشه کرد. اتفاقا چند باری هم روی این موضوع کار شده و الان تازه چند بار از این لحاظ بهینه شده! به هر حال تا حدی افزایش مصرف حافظه هم طبیعی هست دیگه. خب الان گنوم شل یه قسمت قابل توجهی از کدش جاوااسکریپت هست. طبیعتا مصرف حافظش بیشتر از وقتیه که همین سیستم با سی نوشته شده باشه. شاید بشه مصرفش رو بهتر کرد ولی به هر حال مصرفش بیشتر خواهد بود.
به هر حال این کاری که شما میگین کار خیلی راحتی نیست که بگین چرا روش کار نمیکنند. همزمان کلی امکانات جدید هم در حال اضافه شدنه که خودشون ممکنه مصرف رو بالا هم ببرند. بعد هم آخرش فدورا یه بخشش افراد عادی هستند که اختیارشون دست خودشونه. ردهت هم اولویت‌های خودشو داره که روش سرمایه‌گذاری میکنه. نه ردهت رو میشه مجبور کرد (مگه این که به صورت تجاری مجبور بشه)، نه بقیه افرادی که به صورت اختیاری توی پروژه فدورا مشارکت دارند. زوری که نیست! و فکر نمیکنم فدورا هم نسبت به بقیه توزیع‌های به روز مصرفش تفاوت قابل توجهی داشته باشه.
خلاصه مطلب: توی دنیای نرم‌افزار آزاد اجتماع تصمیم می‌گیره که روی چی کار کنه. اولویت‌هاش رو هم خود اجتماع در میاره. ظاهرا اکثر توسعه دهنده‌ها عقیده ندارند که این زمینه‌ها اولویتی براشون داره. بقیه اجتماع هم که خودشون توسعه نمیدند میتونن با گزارش مشکلات و درخواست‌هاشون اولویت‌هاشون رو به اطلاع بقیه برسونند که ممکنه باعث بشه اونها روی چیزهای متفاوتی کار کنند. و کلا هم چیزی به اسم رئیس وجود نداره که مثلا بخواد توی فدورا دیکته کنه که آهای بیاید همه روی بهینه سازی کار کنید. افراد توی فدوراهستند که اعلام میکنند دوست دارند روی چی کار کنند. به جز یه عده که استخدام ردهت یا جاهای دیگه هستند که اون‌ها هم براساس چیزی که کارفرماشون میخواد کار میکنند.

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » دوشنبه 3 خرداد 1395, 12:04 pm

sajjads24 نوشته است:ببخشید من مورد 4 و 5 و 7 رو اطلاع نداشتم ولی در مورد 8 یک سوال پیش میاد که ایا ته رفع مشکلات همون ردهت میشه درسته ؟
منظورم اینه که باگها و مشکلاتی که در سنت اواس و اوراکل لینوکس وجود داره قطعا در ردهت هم ممکنه باشه با این تفاوت که در ردهت واسطی میان کاربر و ردهت نیست ولی در سنت اواس و اوراکل لینوکس کاربر مشکلات و باگ هایی که در این دو سیستم عامل میبینه باید به سنت اواس و اوراکل لینوکس اطلاع بده بعد این دوتا باگ رو به شرکت ردهت اطلاع بدن و بعد ردهت اونو حل کنه و در نسخه ها و اپدیت های بعدی خودش که به همراه سورس میده بیرون مشکلات رو رفع کنه درسته ؟
یک مورد دیگه هم شک دارم و میخواستم بدونم که ایا باگزیلا بین این سه سیستم عامل مشترک هست و یا فقط مال ردهت هست و تمام باگ ها رو به ردهت ریپورت میکنه ؟

- بله به جز موارد خاصی که مربوط به تغییرات اوراکل باشه بقیش عملا رفع مشکلات ردهت میشه. بله درسته.
نه باگزیلاها جدا هست. اوراکل که خب چون محصول تجاری هستن طبیعتا مشتری‌هاش باید با اون طرف باشند و اون مسئول حل مشکل مشتری‌هاش هست حتی اگه مشکل توی خود ردهت هم باشه. حالا ممکنه اوراکل خودش مشکل رو حل کنه و به ردهت هم بگه یا نگه؛ یا این که اون رو به ردهت گزارش کنه.

سنت‌اواس هم باگزیلای خودش رو داره ولی احتمالا اکثر باگ‌هاش به ردهت گزارش میشند در نهایت. این رو خیلی اطلاع ندارم. ولی به نظر میاد به جز مواردی که مشخصا به سنت‌اواس مرتبط باشه بقیش باید توی همون باگزیلای ردهت گزارش بشه.

قبلی

بازگشت به عمومی

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : Google [Bot] و 10 مهمان