StarCalendar 1.9

معرفی نرم‌افزارهای کاربردی توسط کاربران

StarCalendar 1.9

پستتوسط ilius » شنبه 20 فروردین 1390, 2:56 pm

سلام
بالاخره یه نسخهٔ آزمایشی از StarCalendar 2 آماده کردم (بعنوان ورژن 1.9.0) که فعلاً فقط روی git repository هست.
نکتهٔ مهم این که از این به بعد، اسم پکیج starcal2 خواهد بود، همینطور اسم فایل‌ها و اسم دستور و... و بنابراین کاملاً مستقل از ورژن قدیمی (1.5.3 یا پایین‌تر) عمل می‌کنه (اون اسم پکیج‌ش starcal بود، این اسم پکیج‌ش starcal2 هست). یعنی می‌تونید این ورژن رو به همراه ورژن قدیمی (1.5.3 یا پایین‌تر) در کنار هم نصب داشته باشید و مستقل از هم اجرا کنید.
همینطور دیگه لازم نیست من پکیج توزیع‌های مختلف بسازم و جداگانه از پکیج سورس آپلود کنم، بلکه برای یه اسکریپت توی پکیج سورس وجود داره که پکیج مخصوص رو (فعلاً فقط توی دبیان و آرچ) خودش می‌سازه و خودش نصب می‌کنه. اسکریپت ساخت پکیج rpm هنوز تکمیل نشده.

دانلود
اول از همه git رو نصب کنید.
بعدش با این دستور برنامه رو دانلود کنید:
کد: انتخاب همه
git clone git://github.com/ilius/starcal2.git

نصب
فعلاً کاربران فدورا و اوپن‌سوزه مجبورن از اسکریپت install استفاده کنن که فایل‌های برنامه رو مستقیم توی روت کپی می‌کنه
sudo ./starcal2/install

در این‌صورت برای حذف کردنش می‌تونید از این اسکریپت استفاده کنید (که همه فایل‌ها/پوشه‌های starcal2 رو دیلیت می‌کنه):
sudo ./starcal2/uninstall

اسکریپت ساخت پکیج rpm رو هم تا حدودی نوشتم، اما هنوز موفق نشدم تکمیل و تستش کنم. اگه دوستانی که ساخت پکیج و bash scripting بلدن کمک کنن خیلی ممنون میشم. فایلش install-fedora داخل سورس برنامه هست که قرار از روی سورس برنامه (دایرکتوری حاوی این اسکریپت) پکیج برنامه رو بسازه (توی tmp/) و نصبش کنه.
که اگه عین همین اسکریپت توی اوپن‌سوزه هم کار کنه، بهتره اسم اسکریپت رو به install-rpm تغییر داد.

اجرا
بعد از نصب برنامه، برای اجراش از منو
Application -> Accessories -> StarCalendar 1.9.0

و یا از دستور starcal2 استفاده کنید. و یا اینکه (اگه از گنوم استفاده می‌کنید) روی پنل راست‌کلیک کنید و Add to Panel و تایپ کنید star و... اضافه کنید.

قابل توجه کاربران KDE بالاخره رابط گرافیکی Qt رو به برنامه اضافه کردم (که تقریباً کامل شده، ولی خب هنوز به پختگی و پایداری رابط GTK نیست)، کافیه دستور starcal2-qt رو اجرا کنید و یا از منو
Application -> Accessories -> StarCalendar 1.9.0 (Qt)

رو انتخاب کنید.
اپلت پلاسما رو هم به زودی قرار میدم

تغییرات نسبت به ورژن 1.5.3

مقدار بسیار زیادی مرتب کردن کدها، لایه‌بندی دقیق کدها و design خیلی بهتر. شاید این مورد زیاد براتون محسوس نباشه، ولی راستش رو بخواید توی ورژن 1.4 و 1.5 به قدری کد برنامه زیاد و شلوغ شده بود که خودم هم توش مونده بودم و توسعه‌ش برام خیلی سخت شده بود. تا اینکه بالاخره دل رو به دریا زدم و تصمیم گرفتم تغییرات کلی بدم، سازگاری فایل‌های config با ورژن قبلی رو بشکنم (یه فایل config به چند فایل تجزیه شد با کلی تغییرات دیگه) و دیگه اون خط توسعهٔ قدیمی (1.5) رو ادامه ندم.

اضافه شدن رابط گرافیکی Qt
که توضیح دادم

ساختن اسکریپت‌های نصب و ساخت پکیج مخصوص توزیع
که اینم توضیح دادم!

کامل‌تر شدن پشیبیانی از فارسی
مثلاً اگه ترجمه‌های GTK هم روی سیستم نصب نباشه، رابط GTK همه‌جاش فارسی باشه. و اینکه strftime (که برای فرمت‌بندی زمان بکار میره) رو خودم مجبور شدم با پایتون پیاده‌سازی کنم

بین‌المللی‌سازی خیلی بهتر
روش بهتر برای پشتیبانی از زبان‌های مختلف (یا بهتر بگیم locale های مختلف) که در این روش، یک locale رو میشه بصورت یک پکیج جدا پیاده‌سازی کرد. یعنی hard code نیست و هر locale ی رو با کپی کردن چند فایل میشه اضافه کرد. که این هم ترجمه‌ها میشه و هم شامل تنظیمات پیش‌فرض برای اون زبان (مثل نوع تقویم پیش‌فرض و اعداد و روز شروع هفته و روز تعلیل در هفته و...) و هم راست‌به‌چپ یا چپ‌به‌راست بودن و غیره.
فعلا از انگلیسی و فارسی پشتیبانی کامل داره. ولی پیشتیبانی از عربی و هندی و اسپانیایی و... رو هم قصد دارم در آینده اضافه کنم (در ضمن تقویم هندی هم توی این ورژن اضافه شده)
در اولین اجرای برنامه، زبان رو می‌پرسه، و تنظیمات پیش‌فرض مخصوص اون زبان رو import می‌کنه. که البته اگه ورژن 1.5 رو هم روی سیستمتون داشته باشید و تنظیماتش موجود باشه، یه گزینه‌ای اضافه میشه که می‌تونید تنظیمات رو از اون import کنید (بجای اینکه تنظیمات پیش‌فرض فارسی import بشه)
با این شرایط، میشه برنامه رو توی مخازن توزیع‌های مختلف قرار داد. در واقع به همین خاطر بود که قبلاً اصرار زیادی به قرار دادن برنامه توی مخازن اوبونتو، دبیان، فدورا و... نداشتم، یعنی من منتظر بودم این بین‌المللی‌سازی تموم بشه و بعد درخواست اضافه شده به مخازن رو بدم.
با اسکریپت‌های ساخت پکیج هم این کار خیلی راحت‌تر میشه.

تغییر رنگ‌های پیش‌فرض برنامه، که البته همونطور که گفتم اگه ورژن 1.5 رو داشته باشید، در اولین اجرا، دیالوگی باز میشه که تنظیمات رو import می‌کنه. و بعد از اجرا هم می‌تونید توی ترجیحات، رنگ‌ها رو طبق سلیقهٔ خودتون تغییر بدید.
شفاف شدن پنجرهٔ اصلی رو غیرفعال کردم (یعنی فعلاً کار نمی‌کنه) چون خیلی دردسر داشت. بجاش دارم یه پنجرهٔ خلاصه‌تر و ساده‌تر و بصورت شفاف برای قرار گرفتن روی دسکتاپ درست می‌کنم.

اضافه شدن گزینهٔ «شخصی‌سازی» یا Customize به نوارابزار و منوی راست‌کلیک، که یه دیالوگ باز می‌کنه و از اونجا می‌تونید ظاهر پنجرهٔ اصلی رو ۱۸۰ درجه به دلخواه خودتون تغییر بدید، مثلا آیکون‌های نوارابزار رو جابجا کنید یا بعضی‌هاشون رو پنهان کنید. و حتی خود نوارابزار و قسمتهای دیگه پنجره (برچسب‌ها سال و ماه، تقویم ماه، نوار وضعیت و...) رو نسبت به هم جابجا کنید یا بعضی رو پنهان کنید. همینطور اندازهٔ آیکون‌های نوارابزار و یک سری پارامترهای دیگه رو هم می‌تونید تغییر بدید.
ارتفاع تقویم رو هم از اینجا باید تغییر بدید. یعنی روی سطر «تقویم ماه» کلیک کنید و زیرش ارتفاعش رو تغییر بدید. چون از طریق خود پنجرهٔ اصلی (و اون آیکون resize که روی نوار وضعیت هست) فقط می‌تونید عرض پنجره رو تغییر بدید. و اون دو تا دکمه‌ای که روی نوار ابزار (کنار آیکون resize کردن) بودن حذف شدن. چون خیلی مشکلات به وجود می‌آوردن و پنجرهٔ اصلی رو هم شلوغ کرده بودن.

پلاگین اوقات شرعی که برای تمام نقاط کرهٔ زمین کار می‌کنه. فقط کافیه شهر خودتون رو توش تنظیم کنید. که مختصات تقریباً همهٔ شهرهای ایران، و بیشتر شهرهای بزرگ دنیا رو توی دیتابیس داره. برای بقیهٔ شهرها و نقاط زمین، میشه مختصات رو بصورت دستی وارد کرد.
برای تنظیم کردن شهر، برید توی «ترجیحات»، تب «مدیریت افزونه» روی «اوقات شرعی کلیک کنید (تیکش رو بزنید) و دکمهٔ «تنظیم افزونه» رو فشار بدید، و روی دکمه‌ای که جلوی «مکان» نوشته (و اسم کشور و شهر رو داخلش نوشته) کلیک کنید. توی دیالوگی که باز میشه توی فیلد جستجو، اسم شهر رو (به فارسی یا انگلیسی) بنویسید و از لیست انتخابش کنید و تائید کنید...

و طبق معمول هر سال، آپدیت کردن پلاگین مناسبت‌های ایران (با فایل pdf ی که موسسهٔ ژئوفیزیک سال‌به‌سال منتشر می‌کنه).
و باز هم رفع تعدادی باگ.

بعنوان آخرین نکته، بعضی دوستان می‌خواستن که donate کنن و گفتن که شماره حساب بدم...
بانک ملت، شمارهٔ حساب:
3249590307
شمارهٔ کارت:
6104 3370 3338 9055
به نام: سعید رسولی

موفق باشید
نظر و bug report یادتون نره

آواتار کاربر
محل اقامت: 1::

Re: StarCalendar 1.9

پستتوسط hos7ein » یکشنبه 20 فروردین 1390, 2:06 am

آرزوی موفقیت،سربلندی و آزادی رو براتون دارم

پستتوسط ilius » دوشنبه 29 فروردین 1390, 10:20 am

اسکریپت install-fedora هم ok شد، پکیج رو می‌سازه و با yum نصب می‌کنه. لطفاً تست کنید.

DHT نوشته است:آرزوی موفقیت،سربلندی و آزادی رو براتون دارم

ممنون
آخرین بار توسط ilius در دوشنبه 29 فروردین 1390, 3:03 pm ویرایش شده است، در کل 1 بار ویرایش شده است.

آواتار کاربر
محل اقامت: 1::

پستتوسط hos7ein » دوشنبه 29 فروردین 1390, 1:26 pm

دست شما درد نکنه

فقط یه نکته.مگه این اسکریپت بسته رو درست نمیکنه؟؟؟بعد چرا میاد با yum میخواد برنامه را نصب کنه؟؟!البته شاید به خاط مسایل وابستگی بسته باشه درسته؟؟با این اوصاف باید مخازن اینترنتی فعال باشن ؟درسته؟

با تشکر

پستتوسط ilius » دوشنبه 29 فروردین 1390, 3:02 pm

DHT نوشته است:دست شما درد نکنه
فقط یه نکته.مگه این اسکریپت بسته رو درست نمیکنه؟؟؟بعد چرا میاد با yum میخواد برنامه را نصب کنه؟؟!البته شاید به خاط مسایل وابستگی بسته باشه درسته؟؟با این اوصاف باید مخازن اینترنتی فعال باشن ؟درسته؟
با تشکر

بله. درسته. برای اینکه لازم نباشه دستی وابستگی‌هاش رو نصب کنید.
در ضمن آدرس پکیج rpm ی که ساخته رو چاپ می‌کنه، می‌تونید فایلش رو بردارید و هر جوری خواستید نصب کنید.

معاونت سایت
آواتار کاربر
محل اقامت: اصفهان

پستتوسط hedayat » پنج شنبه 7 اردیبهشت 1390, 3:24 am

خب منتظر انتشار نسخه‌ی ۲ هستیم! بعد از انتشار بسته‌ای رو که قراره به فدورا اضافه بشه رو به‌روز میکنم. این مدت فرصت تست نسخه‌ی git رو نداشتم ولی فردا تستش میکنم P:

موفق باشید

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » پنج شنبه 5 خرداد 1390, 7:26 pm

خب آقا من می‌خوام بسته‌ی starcal فدورا رو به روز کنم. نسخه‌ی ۱.۹.۱ رو پیشنهاد می‌کنید یا git؟

پستتوسط ilius » پنج شنبه 29 تیر 1391, 6:15 am

چرا. پکیج رو درست می‌کنه و در دایرکتوری جاری هم کپی می‌کنه. می‌تونید خودتون دستی نصبش کنید. برای راحتی کاربر خودش سعی می‌کنه با yum نصب کنه.
بله yum بخاطر وابستگی‌ها.

پستتوسط ilius » سه شنبه 15 دی 1394, 9:47 am

hedayat نوشته است:خب آقا من می‌خوام بسته‌ی starcal فدورا رو به روز کنم. نسخه‌ی ۱.۹.۱ رو پیشنهاد می‌کنید یا git؟

شرمنده، این پست رو ندیدم!!
لطفاً این پیام‌ها رو بصورت ایمیل بهم بفرستید

به هر حال نسخهٔ 3.0.0 , 2.4.2 همزمان منتشر شدن
http://saeedgnu.blog.ir/post/47

معاونت سایت
آواتار کاربر

پستتوسط hedayat » دوشنبه 21 دی 1394, 11:55 am

خواهش می‌کنم. ممنون. فکر میکنم به نسخه‌ی ۳ مهاجرت کنم اگه مشکل خاصی پیش نیاد.

بازگشت به معرفی نرم‌افزار

چه کسی آنلاین است

کاربران حاضر در این انجمن : کاربر عضو شده ای موجود نیست و 2 مهمان